Kultura i sztuka po 1989 roku

14.01.2019

J. Gowin o śmierci prof. M. Tomaszewskiego: niepowetowana strata dla polskiej nauki

To niepowetowana strata dla polskiej nauki - oświadczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, odnosząc się do informacji o śmierci prof. Mieczysław Tomaszewskiego. Wybitny chopinolog zmarł w poniedziałek w wieku 97 lat.

"Smutna wiadomość. Dziś odszedł od nas Profesor Mieczysław Tomaszewski, wybitny muzykolog, wielki humanista. Niepowetowana strata dla polskiej nauki" - napisał Gowin na Twitterze.

Wybitny chopinolog i znawca muzyki romantycznej prof. Mieczysław Tomaszewski zmarł w poniedziałek w wieku 97 lat. O jego śmierci poinformował Urząd Miasta Krakowa. Profesor był honorowym obywatelem miasta Krakowa.

Mieczysław Tomaszewski urodził się w Poznaniu, gdzie w wieku 11 lat rozpoczął naukę muzyki. W czasie II wojny światowej zgłosił się do Wojska Polskiego, był internowany, zdołał zbiec z obozu.

Od 1946 r. do 1952 r. współorganizował życie muzyczne i literackie w Bydgoszczy. Równocześnie studiował filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był też dyrektorem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.

Od 1952 r. jest związany z Krakowem. Początkowo był tu redaktorem merytorycznym w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Później został redaktorem naczelnym i dyrektorem tej instytucji. Prof. Tomaszewski był inicjatorem wielu serii wydawniczych i antologii m.in. tomów Biblioteki Chopinowskiej PWM czy 70-tomowej edycji Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga.

W 1959 r. został wykładowcą (od 1971 jako docent, od 1989 - profesor) Akademii Muzycznej w Krakowie. Kierował Katedrą Edytorstwa Muzycznego (1968-1996) oraz Zespołem Analizy i Interpretacji Muzyki (1976-1986), które powołał do życia. Prowadził też zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Prof. Tomaszewski napisał ponad 20 książek oraz ponad 250 tekstów naukowych, publikowanych w kraju oraz za granicą. Uczony opracował tzw. metodę integralnej interpretacji dzieła muzycznego, czyli postrzegania go jako wieloaspektowej całości, biorąc pod uwagę m.in. kolejne fazy jego powstawania od koncepcji twórczej, kontekstu kulturowego, przez sam "materiał muzyczny", czyli nuty, aż do wykonania i krytyki utworu.

Za swoją działalność prof. Tomaszewski otrzymał wiele nagród - wśród nich jest Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i złoty medal Gloria Artis. Profesor ma tytuł Koryfeusza Polskiej Muzyki oraz doktoraty honoris causa m.in. Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej w Katowicach.(PAP)

itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL