Kampus Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie świętuje 50-lecie istnienia. Obchody, które potrwają do grudnia, zainauguruje w środę uroczyste zakopanie kapsuły czasu – poinformował rzecznik prasowy uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.
Kampus jest siedzibą wydziału sztuki i nauk o edukacji Uniwersytetu Śląskiego.
„W kapsule znajdą się artefakty i dokumenty przygotowane przez instytuty funkcjonujące obecnie w ramach wydziału, przedstawicieli jego władz oraz studentów. Będzie ją można odkopać i otworzyć dopiero za następne 50 lat, 15 maja 2071 roku” – zakomunikował Szymik-Kozaczko.
Kapsułę zakopią wspólnie rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz dziekan dr hab. Krzysztof Marek Bąk.
„Uroczystości będzie towarzyszyło oddanie do użytku altany wzorowanej na słynnej rotundzie cieszyńskiej z XI. Ażurowa konstrukcja z czasem porośnie bluszczem zimozielonym i stworzy uroczy zakątek wypoczynkowy, który uatrakcyjni wygląd kampusu cieszyńskiego” – dodał rzecznik. Posadzone zostanie także drzewo upamiętniające rocznicę.
Świętowanie jubileuszu potrwa do grudnia. W programie znalazły się m.in. wystawy prac najznamienitszych artystów związanych z filią w ostatnim półwieczu, a także plakatów okolicznościowych, stworzonych przez studentów Instytutu Sztuk Plastycznych, seria wywiadów „Rozmowy z Mistrzami”, których bohaterami będą znani i zasłużeni przedstawiciele dziedzin nauki i sztuki z cieszyńskiej filii UŚ, a także premiera albumu ukazującego w sposób przekrojowy ostatnie 50 lat uczelni w Cieszynie.
Szczególnie uroczysta będzie inauguracja roku akademickiego 2021-22. Zostanie zorganizowana – na wzór tej sprzed 50 lat – w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza.
Z okazji jubileuszu uruchomiona została strona internetowa: www.cieszyn50lat.us.edu.pl.
Choć cieszyńska filia UŚ powstała formalnie pół wieku temu, to tradycja kształcenia uniwersyteckiego w tym mieście sięga kolejnych 60 lat wstecz. W 1911 r., w czasach, kiedy Księstwo Cieszyńskie wchodziło jeszcze w skład terytorium monarchii austro-węgierskiej, w budynku zajmowanym przez UŚ utworzono Seminarium Nauczycielskie, które pod tą nazwą funkcjonowało do 1936 r. Później - z przerwą podczas okupacji niemieckiej - istniało tam Liceum Pedagogiczne, a w okresie między 1960 a 1971 r. ponownie Studium Nauczycielskie. Ta struktura posłużyła do utworzenia w Cieszynie w 1971 r. Wyższego Studium Nauczycielskiego jako Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Mury cieszyńskiej uczelni dotychczas opuściło ponad 30,5 tys. absolwentów. Obecnie studiuje tu ok. 1 tys. osób. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/