Komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz łączności z Polakami za granicą poparły w czwartek projekt noweli Prawa konsularnego, która zwalnia z opłat konsularnych wydawanie legitymacji dla uczniów szkół polskich za granicą.
Sejmowe komisje, które na wspólnym posiedzeniu przeprowadziły w czwartek pierwsze czytanie projektu, powołały Małgorzatę Wypych (PiS) na jego sprawozdawcę.
Propozycje zmian w Prawie konsularnym przygotowane przez MSZ trafiły pod obrady połączonych komisji po tym, jak we wtorek zaakceptował je rząd.
Wiceszef MSZ odpowiadający za kwestie polonijne i konsularne Jan Dziedziczak zaznaczył na posiedzeniu komisji, że propozycje mają być uzupełnieniem dla uchwalonej przez Sejm w grudniu ub.r. prezydenckiej propozycji wprowadzającej legitymacje szkolne dla uczniów polskich szkół za granicą, która na terenie Polski będą dawać "niemal te same przywileje, które posiadają dzieci (...) uczące się w Polsce". Chodzi m.in. o ulgi na przejazdy komunikacyjne czy wstęp do muzeów i parków narodowych. Przepisy wprowadzające legitymacje dla uczniów szkół polskich za granicą mają wejść w życie 21 kwietnia.
"Państwa decyzja, do której serdecznie namawiam, umożliwiłaby nam wydawanie tych legitymacji bez zbędnych wniosków o wydawanie ich za darmo, po prostu byłaby to już nasza decyzja" - mówił Dziedziczak do posłów uzasadniając projekt.
Podkreślił, że intencją jest to, aby "takie dokumenty były za darmo". "Żeby były pomocą, żeby były też słowem podziękowania dla dzielnych rodziców, którzy swoje dzieci posyłają do szkół polskich za granicą, aby utrzymać polskość, aby utrzymać tożsamość narodową (...), ale chcemy też uniknąć niepotrzebnej biurokracji, zwiększenia kolejek, występowania za każdym razem w przypadku tych dziesiątek, czy może nawet powyżej tysięcy wniosków" - dodał Dziedziczak.
Posłowie pytali wiceministra m.in. o termin wejścia w życie zmian. Dziedziczak odpowiedział, że nowelizacja jest traktowana jako dostosowanie przepisów wprowadzających legitymacje dla uczniów szkół polonijnych i "jest zaplanowana tak, aby również weszła w życie 21 kwietnia, a więc aby nie było choćby dnia różnicy".
Wiceszef MSZ zwrócił się w tym kontekście z apelem do Polaków za granicą, aby "rozważyli rozłożenie składania wniosków do naszych konsulatów".
"Najlepiej by to wyszło, najbardziej dogodnie też dla naszych rodaków, gdyby po prostu przed ewentualnym wyjazdem do kraju (...) złożyli taki wniosek. Zależy nam na tym, żeby nie wszyscy na raz, tłumnie, udali się do konsulatów, bo wtedy kolejki się troszkę wydłużą, bo wszyscy na raz pójdą, i stracą ci, którzy chcą niedługo potem jechać - tak mogą nie zdążyć, a tak, jeżeli byśmy to rozłożyli, to zdążą wtedy wszyscy" - mówił.
W czasie rozpatrywania projektu przez komisje przedstawiciel Biura Legislacyjnego Sejmu odniósł się do proponowanego terminu wejścia w życie nowelizacji, wskazując, że "biorąc pod uwagę kalendarz prac na dalszych etapach postępowania, w szczególności to, że najbliższe planowane posiedzenie Senatu jest 20 i 21 kwietnia, ta data wiąże się z pewnym ryzykiem".
"Określony tak termin wejścia w życie nie daje pełnej możliwości skorzystania uczestnikom postępowania legislacyjnego - mam na myśli Senat i prezydenta - na wykorzystanie konstytucyjnie przysługujących im terminów" - uzupełnił.
Na tę uwagę odpowiedział prowadzący czwartkowe obrady przewodniczący komisji edukacji Rafał Grupiński (PO): "Dziękuję za tę uwagę, ale mówiąc po sienkiewiczowsku nie tak ciężkie terminy rządzący pokonywali, więc myślę, że dadzą radę". Posłowie nie zgłosili uwag wobec tego zapisu projektu.
Prezydencką nowelizację m.in. ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego Sejm uchwalił w grudniu ub.r.
Nowela zakłada nadanie uprawnień do korzystania z ulgowych przejazdów dla uczniów (do ukończenia 18 roku życia) w okresie pobierania nauki języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, w szkołach społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców i polskie parafie zarejestrowane w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Ulgi mają też otrzymać uczniowie kształcący się w sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw i szkołach europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich.
Ulgi będą przysługiwać również nauczycielom uczącym języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim we wspomnianych szkołach polskich za granicą. (PAP)
msom/ mok/