Rozpoczęły się zapisy na zdalne konwersatoria dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich, organizowane przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk. Spotkania poświęcone będą „Polsce w wiekach średnich”.
"Widząc potrzebę popularyzacji nauki, a dzięki temu podniesienia poziomu wiedzy społeczeństwa, poprzez przekazywanie w sposób przystępny najnowszych ustaleń naukowych, dyrekcja Instytutu postanowiła przeprowadzić bezpłatne konwersatoria dla nauczycieli. Po zakończeniu zajęć Instytut wystawia zaświadczenia o uczestnictwie w konwersatoriach, które uczestnicy mogą wykorzystać w procedurze uzyskiwania awansu zawodowego" – powiedział PAP pełnomocnik ds. konwersatoriów dr hab. prof. IH PAN Adrian Jusupović.
W pierwszej odsłonie przedsięwzięcia, w maju i czerwcu br. wzięli udział nauczyciele m.in. ze Szczecina, Raciborza, Białegostoku, Warszawy, Wrząsowic czy Lubawy. Po sugestiach i propozycjach uczestników Instytut zdecydował o wprowadzeniu bloków tematycznych.
"W listopadzie rozpocznie się blok +Polska w wiekach średnich+ z udziałem znakomitych badaczy, natomiast kolejne bloki ruszą w okresie od grudnia do stycznia" – poinformował prof. Jusupović. Wśród wykładowców znaleźli się m.in. prof. Zbigniew Dalewski, prof. Tomasz Jurek czy prof. Halina Manikowska.
Blok poświęcony Polsce w średniowieczu koncentrować się będzie – jak poinformowali organizatorzy - przede wszystkim na średniowiecznych korzeniach Polski, narodów Europy i cywilizacji zachodniej.
"Wybór tej problematyki podyktowały: wnikliwy przegląd podstawy programowej dla szkoły podstawowej i szkół średnich oraz realizujących ją podręczników, brak (lub trudność w dotarciu z racji dawno wyczerpanych nakładów i nieobecności w internecie) podstawowych syntez historii średniowiecznej, które ułatwiłyby nauczycielowi przerzucać takie +mosty+ między przeszłością a teraźniejszością (dla lepszego rozumienia tej ostatniej), wreszcie wyjaśniać mity, resentymenty, stereotypy i jawne manipulacje obecne w przestrzeni publicznych debat i komunikacji a dotyczące średniowiecza" – wskazano. Naukowcy skupią się na dziejach Polski, jednak, jak zapewnili, będą one przedstawiane jako integralna część historii Europy.
Spotkania będą się odbywać od 5 listopada raz w tygodniu, w czwartki o godz. 18. Pracownicy IH PAN przedstawią najnowsze wyniki badań dotyczące poruszanych tematów, zaproponują też źródła, które nauczyciele będą mogli wykorzystać podczas lekcji i wskażą literaturę specjalistyczną.
Szczegóły dotyczące spotkań i zgłoszeń znajdują się na stronie ihpan.edu.pl. W spotkaniach będzie mogło wziąć udział kilkadziesiąt osób.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ ekr/