Kwestia oświaty polskiej mniejszości narodowej na Litwie w świetle deklaracji podpisanej w listopadzie ub.r. w Warszawie przez ministrów edukacji Polski i Litwy będzie celem rozpoczynającej się w czwartek w Wilnie wizyty wiceszefa MEN Macieja Kopcia.
Wizyta wiceministra edukacji Kopcia na Litwie odbywa się w ramach prac zespołu monitorującego wdrażanie deklaracji - poinformowała PAP rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.
"Deklarację w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej" podpisali w listopadzie ub.r. w Warszawie minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i minister oświaty, nauki i sportu Republiki Litewskiej Algirdas Monkevičius.
Jak podała Ostrowska, podczas dwudniowej wizyty na Litwie wiceminister Maciej Kopeć spotka się z przedstawicielami polskich środowisk oświatowych oraz litewską wiceminister oświaty, nauki i sportu Jolantą Urbanovič. "Celem rozmów ze stroną litewską będzie kwestia oświaty polskiej mniejszości narodowej na Litwie w świetle podpisanej w Warszawie deklaracji" - wskazała.
W drugim dniu wizyty na Litwie wiceminister Kopeć odwiedzi Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie oraz Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie. Spotka się również z dyrektorem Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
W "Deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej" strony zobowiązały się do systematycznego monitorowania jakości edukacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie oraz wzrostu jakości edukacji litewskiej mniejszości narodowej w Polsce.
Zgodnie z deklaracją, dokonana zostanie m.in. analiza możliwych sposobów organizacji egzaminu maturalnego z języka polskiego jako ojczystego na poziomie państwowym na Litwie i zaliczenia wyniku egzaminu przy wstępie na uczelnie. Wzmacniana będzie współpraca polskich i litewskich instytucji odpowiedzialnych za organizację egzaminów państwowych. Strona litewska zobowiązała się również zapewnić podręczniki w języku ojczystym dla uczniów szkół z polskim językiem nauczania. W ramach współpracy odpowiednich instytucji Litwy i Polski organizowane będą szkolenia dla nauczycieli.
Podczas spotkania w Warszawie ministrowie edukacji Polski i Litwy zapowiedzieli, że za kilka miesięcy w Wilnie przedstawią harmonogram działań. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ krap/