Dobra edukacja to element budujący potencjał miasta nie tylko intelektualny, ale też gospodarczy - powiedział w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce. Placówka ta dołączyła do międzynarodowego programu P-Tech.
W poniedziałek Marek Zagórski wziął udział w inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce tzw. "Metalówce". Odbyło się tam podpisanie listu intencyjnego w sprawie wdrożenia w tej szkole programu rozwoju edukacyjno-zawodowego P-Tech, który minister cyfryzacji objął swoim honorowym patronatem. Celem tego programu jest przygotowanie młodzieży do pracy w zawodach o specjalności informatycznej.
Jak wyjaśnił Zagórski, "zasadniczym celem P-Tech jest bardzo ścisła współpraca między szkołą a dużymi firmami technologicznymi, pokazanie uczniom, jak funkcjonują takie firmy oraz pokazanie im ścieżki dojścia do doskonałości zawodowej". Dodał, że w przypadku "Metalówki" będzie to firma IBM.
"To z jednej strony bardzo ważne dla tych firm, bo w ten sposób dostają już przygotowanych pracowników, którzy wiedzą na czym ma polegać ich praca i znają oczekiwania, a z drugiej strony również bardzo ważne dla szkoły, bo w ten sposób będzie ona miała dostęp do nowatorskich sposobów edukacji pozaprogramowej, poza bezpośrednią podstawą programową i tokiem lekcyjnym" - przekonywał minister cyfryzacji.
Wskazał również, że to ma wartość wieloletnią, bo "doświadczenie i kompetencje" wykształcone podczas trwania programu "zostaną u nauczycieli".
Zagórski przekonywał, że uczestnictwo w programie P-Tech niesie ze sobą szereg korzyści. Wśród nich wymienił m.in. płatne praktyki, wsparcie mentorskie ze strony pracowników firmy, możliwość asystowania w pracy pracownikom, a także dostęp do treści, narzędzi, czy też uczestnictwo w warsztatach i zajęciach stworzonych dla szkół uczestniczących w programie. "To pakiet dodatkowej edukacji, która jest dużą wartością" - podkreślił minister.
Zdaniem Zagórskiego, program ten "otwiera ścieżkę dostępu do największych firm". "To istotne dla prestiżu szkoły, ale też ważne dla miasta" - zauważył. Dodał, że "dobra edukacja to element budujący potencjał miasta nie tylko intelektualny, ale też gospodarczy".
"Metalówka" to czwarta polska szkoła, która dołączyła do programu P-Tech. Wcześniej do grona około dwustu szkół z całego świata dołączyły: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach, Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe z Katowic oraz Technikum nr 1 „Szkoła na Leśnej” we Wronkach, w powiecie szamotulskim.
W ramach programu w ciągu pięciu lat nauki uczniowie szkół objętych programem zdobędą maturę oraz dyplom technika informatyka lub technika mechatronika, poszerzając wiedzę pod opieką mentora i zdobywając nowe umiejętności, m.in. uczestnicząc w płatnych stażach. Organizatorzy podkreślają, że P-TECH nie wymaga wprowadzania zmian do podstawy programowej. Firma partnerska we współpracy z kadrą dydaktyczną szkoły dostarcza dodatkowy wkład merytoryczny lub narzędzia do już istniejących przedmiotów i zajęć, a także zobowiązuje się wspierać absolwentów P-TECH w procesie wejścia na rynek pracy.
Pierwszą szkołę włączono do programu P-TECH w 2011 r. na Brooklynie w USA w ramach współpracy Departamentu Edukacji Nowego Jorku, The City University w Nowym Jorku oraz IBM-u. Od tego momentu P-TECH został wdrożony – we współpracy z ponad 650 partnerami biznesowymi – w ponad 200 szkołach w 19 krajach świata. W Europie w tym roku program wystartuje również w szkołach w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i w Irlandii. (PAP)
autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ ozk/