Już 15 stycznia dzieci i młodzież z Mazowsza zaczynają ferie zimowe. Jak co roku, mazowieckie instytucje kultury przygotowały wiele atrakcji dla najmłodszych mieszkańców województwa.
O to by "zima w mieście" nie było nudna, zadbają między innymi stołeczne Państwowe Muzeum Etnograficzne, Stacja Muzeum i Muzeum Sportu i Turystyki. W ferie warto skorzystać z Mazobiletu i w weekendy taniej i wygodniej podróżować komunikacją miejską po Warszawie, a poza nią – pociągami Kolei Mazowieckich, Szybkiej Kolei Miejskiej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.
"Nie wszyscy mogą wyjechać na ferie za granicę czy w góry. Jednak nie trzeba narciarskich stoków by dobrze się bawić i odpocząć od szkoły. Uczniowie z naszego regionu mogą ciekawie i aktywnie spędzić zimowy czas również na Mazowszu, które oferuje wyjątkowe atrakcje i unikalne miejsca. Także wiele mazowieckich instytucji – muzea, kina, teatry czy biblioteki przygotowało dla dzieci i całych rodzin szeroką ofertę interesujących wydarzeń i niespodzianek, które urozmaicą spędzanie zimy w mieście" – powiedział marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Liczne atrakcje dla uczniów z Warszawy i okolic oraz całego regionu Mazowsza przygotowały stołeczne instytucje kultury. Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza do udziału w spotkaniach edukacyjnych, które skierowane są do grup szkolnych, półkolonijnych czy przyjacielskich grup rodzinnych i towarzyskich. Placówka oferuje m.in. warsztaty pt. "Gry i zabawy na świecie", "Na szkle malowane", czy "Lekcja karnawałowa". We wszystkie soboty ferii (13, 20 i 27 stycznia) w godzinach 14-16 organizatorzy zachęcają do udziału w twórczych i rodzinnych warsztatach artystycznych realizowanych na wystawie "Kwiaty polskie".
Dzieci i młodzież zainteresowane tematyką kolejnictwa w dniach 15-26 stycznia mogą odwiedzić Stację Muzeum w Warszawie. Placówka przygotowała zajęcia pt. "Zima na Głównym" inspirowane wystawą czasową "90 lat linii średnicowej w Warszawie 1933-2023". Uczestnicy poznają historię i przebieg linii średnicowej w Warszawie, a podczas warsztatów będą mogli zrealizować własne pomysły obiektów kolejowych i przebudowy węzła kolejowego.
Natomiast Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie we współpracy z Fundacją GOPR opracowało cykliczny program edukacyjny "Bezpiecznie w Górach" adresowany do dzieci i młodzieży z całej Polski. Projekt zakłada szkolenia w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z uprawiania turystyki górskiej. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani ratownicy GOPR i edukatorzy muzealni, którzy zaprezentują, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich na górskich szlakach. Uczestnicy poznają także podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i sposoby działania w sytuacji zagrożenia czy spotkania z dzikim zwierzętami.
Rodziny z dziećmi chcące odwiedzić inne miasta regionu albo spędzić czas na łonie natury czy też korzystać z zimowej oferty regionalnych ośrodków kultury na Mazowszu mogą skorzystać z Mazobiletu. Dzięki niemu można taniej i wygodniej dojechać do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, czy Muzeum Wsi Radomskiej.
"Ferie zimowe to czas, na który czekamy z niecierpliwością. Warto więc jak najlepiej wykorzystać każdą minutę. Na co? Oczywiście na zabawę i wypoczynek, albo wypoczynek przez zabawę, czyli ładowanie baterii, przeżywanie chwil, które będziemy pamiętać do końca życia. Zapraszam do tego, abyśmy te baterie ładowali na terenie Mazowsza. Tutaj każda instytucja kultury, która jest związana z samorządem województwa mazowieckiego, przygotowała niesamowite atrakcje i mnóstwo warsztatów kreatywnych dla całej rodziny" – przekazała zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Izabela Stelmańska.(PAP)
mas/ mir/