Arkusze próbnej matury z języka polskiego pobrało z serwisów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych ok. 3,9 tys. szkół, natomiast dodatkowo arkusze próbne egzaminu maturalnego z języka polskiego pobrało ok. 47 tys. osób - przekazała PAP rzecznik prasowy MEiN Adrianna Całus-Polak.
Zgodnie z harmonogramem CKE w środę 28 września zainteresowane szkoły mogły przeprowadzić próbne egzaminy z przedmiotu obowiązkowego - z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin ten organizowany był przez Centralną Komisję Egzaminacyjną
Chodzi o egzamin przeprowadzany w nowej formule. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.
Rzecznik prasowy MEiN Adrianna Całus-Polak przekazała PAP, że arkusze z języka polskiego pobrało z serwisów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych ok. 3,9 tys. szkół, natomiast dodatkowo arkusze próbne egzaminu maturalnego z języka polskiego ze strony CKE pobrało ok. 47 tys. osób.
"Nie są zbierane dane o liczbie szkół, które przystąpiły do matury próbnej. Szkoły przeprowadzają próbę na zasadzie dobrowolności" - dodała Całus-Polak.
W czwartek szkoły mogły przeprowadzić próbny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a w piątek - próbne egzaminy z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym, tj. z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego. Kolejne próbne matury odbędą się także 12-22 grudnia.
Wiosną 2023 r. maturę zdawać będzie pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ mhr/