Prawie 1,3 mln uczniów przyłączyło się do akcji „Szkoła pamięta” – podaje MEN. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zaznaczył, że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada, angażowały się w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii.
W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odwiedzali w piątek miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. Minister edukacji wraz z kadrą pedagogiczną oraz uczniami warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 92 odwiedził groby polskich bohaterów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
"Dziękuję dyrektorom, nauczycielom, uczniom z polskich szkół, że przyłączyli się do akcji +Szkoła pamięta+. To hołd oddany naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali – powiedział Piontkowski cytowany w komunikacie resortu edukacji. Szef MEN zaznaczył, że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada angażowały się w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii.
Minister edukacji, uczniowie warszawskiej szkoły podstawowej oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach polskich bohaterów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie uczniowie wraz ministrem Piontkowskim obejrzeli wystawę plenerową IPN "Dowody zbrodni" w kwaterze Ł i wysłuchali wykładu. Młodzi ludzie uczcili także pamięć Andrzeja Szwajkerta ps. Jędruś, najmłodszego sanitariusza Powstania Warszawskiego, którego grób znajduje się w kwaterze Batalionu "Zośka" i "Parasol".
Celem akcji "Szkoła pamięta" zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października, czyli ostatni piątek przed 1 listopada – dniem Wszystkich Świętych.
"Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań" – napisał w ubiegłym tygodniu minister edukacji w specjalnym liście do dyrektorów szkół, w którym zachęcał do przystąpienia do akcji "Szkoła pamięta". "Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności" – wskazał.
Według MEN, w całym kraju do akcji przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208). Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów: Mazowsza (prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół), Wielkopolski (150 tys. uczniów z 1246 szkół), Pomorza (100 tys. uczniów z 753 szkół) i Podkarpacia (76 tys. uczniów z 726 szkół).
W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami mogli m.in. porządkować i odwiedzać groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności, odwiedzać lokalne miejsca pamięci i zgłębiać ich historię, zapalać znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, sprzątać bezimienne i opuszczone groby, organizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby, odwiedzać groby nauczycieli z danej placówki.
MEN zachęcał do zamieszczania postów z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych. W ten sposób XI LO w Krakowie poinformowało, że uczniowie i nauczyciele odwiedzili Grób Nowohucki i pomnik poświęcony Bogdanowi Włosikowi. Z kolei siostry z Ochronki w Szebniach odwiedziły razem z podopiecznymi pobliski cmentarz. "Była to lekcja patriotyzmu, aby pamiętać o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny" – napisano na Twitterze. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/