III Kongres Polskiej Edukacji odbędzie się 29-30 sierpnia w Katowicach. W tej edycji kongresu jego program ma być wypracowany w oparciu o efekty dyskusji społecznej - poinformowała we wtorek minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.
Dyskusja ta ma być prowadzona na ogólnodostępnym portalu "Nasza Edukacja" www.naszaedukacja.men.gov.pl opracowanym na zlecenie resortu edukacji. Dyskusję na portalu wspierać będą eksperci, członkowie zespołu do spraw strategii przy ministrze edukacji.
"Bardzo chcemy uruchomić debatę na temat przyszłości polskiej edukacji. Raz na dwa lata odbywa się Kongres Polskiej Edukacji, w tym roku odbędzie się jego trzecia edycja. Zastanawialiśmy się jak wybrać jego temat. Uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli to grupy zainteresowane edukacją same wskażą tematy. Dlatego uruchamiamy dziś portal +Nasza Edukacja+. Zapraszamy do gorącej debaty" - powiedziała we wtorek dziennikarzom minister Kluzik-Rostkowska.
Na portalu zaproponowano dziewięć wątków, pytań w debacie. Brzmią one: Jak budować dobrą współpracę rodziców z nauczycielami? Po co nam oceny? Jak, nie zamykając szkół, odpowiedzieć na malejącą liczbę uczniów? Jak mądrze korzystać z technologii w szkole? Dlaczego przez 200 lat nie zmieniliśmy modelu szkoły? Jakiej szkoły chcemy w XXI wieku? Dobry dyrektor, czyli jaki? Co to znaczy dobry nauczyciel? Jakich umiejętności potrzebuje absolwent wchodzący w dorosłe życie?
"Jeśli ktoś będzie chciał zaproponować własny temat, to bardzo chętnie go wprowadzimy" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.
Minister chciałaby, żeby portal "Nasza Edukacja" stał się miejscem prowadzenia bezpośredniego dialogu między rodzicami, uczniami, nauczycielami, dyrektorami, samorządami, trzecim sektorem, akademikami i przedsiębiorcami. Portal jest tak skonstruowany, że każdy chętny będzie mógł śledzić prowadzone na nim dyskusje; jeśli chciałby włączyć się do nich będzie musiał zarejestrować się i zalogować.
Na portalu zamieszczone są także różne raporty, wyniki badań i innego typu publikacje dotyczące edukacji. MEN chce by portal stał się także źródłem informacji o dobrych praktykach w edukacji.
Kongresy Polskiej Edukacji mają służyć przygotowaniu strategii dla polskiego systemu edukacyjnego na najbliższe 20 lat. Organizuje je, co dwa lata Instytut Badań Edukacyjnych. Pieczę nad tegorocznym kongresem objęła minister edukacji.
I Kongres Edukacji Polskiej odbył się w 2011 r., jego hasło przewodnie brzmiało: "Jakość edukacji powstaje w szkole". Hasłem II Kongresu zorganizowanego w 2013 r. było: "Współpraca, odpowiedzialność, autonomia".
W Kongresach uczestniczą nauczyciele z całego kraju, naukowcy, pedagodzy, a także przedstawicieli rozmaitych instytucji, zawodów i stowarzyszeń związanych z oświatą oraz szkolnictwem wyższym. Do udziału zapraszani są też pracodawcy i samorządowcy. (PAP)
dsr/ par/