Jesteście liderami nowoczesnego kształcenia na odległość – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, gratulując nauczycielom nagrodzonym w konkursie na najlepsze projekty zrealizowane w ramach programu unijnego eTwinning.
W obecnej 16. edycji konkursu "Nasz projekt eTwinning" nagrodzono 19 projektów i ich autorów – 22 nauczycielki i jednego nauczyciela. Nagrody przyznano w 8 kategoriach: czterech kategoriach wiekowych: projekt dla uczniów w wieku 3-6 lat, projekt dla uczniów w wieku 7-10 lat, projekt dla uczniów w wieku 11-15 lat, projekt dla uczniów w wieku 16-19 lat i czterech kategoriach tematycznych: Synergia eTwinning-Erasmus+ (projekty łączące elementy programów eTwinning i Erasmus+), Edukacja medialna, Zmiany klimatyczne oraz dla nauczycieli realizujących zgłaszany projekt w trakcie pełnienia funkcji ambasadora eTwinning.
"Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim laureatom we wszystkich kategoriach, wszystkim naszym wspaniałym nauczycielom z całej Polski, ze wszystkich szkół i miejsc, które zostały dziś wyróżnione" – powiedział podczas gali konkursu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
"Czas się zmienia na naszych oczach, rzeczywistość zmienia się na naszych oczach i to szybko. Coś, co wydawało się jakąś abstrakcją i czymś niedoścignionym albo w ogóle nie do pojęcia: nauka na odległość, nauka przy pomocy nowoczesnych metod, nowoczesnych technik i środków, dziś staje się już rzeczywistością i to dzięki państwu. To nie jest już edukacja przyszłości, to już jest edukacja teraźniejszości. To jest państwa zasługa, wszystkich dzisiejszych laureatów, ale też wszystkich, którzy angażują się w takiej ogromnej liczbie w Polsce w eTwinning" – mówił Czarnek.
"Jesteście liderami tego, do czego byliśmy zmuszeni pandemią koronawirusa w ostatnim roku, liderami tego kształcenia – nowoczesnego kształcenia na odległość. I nie mamy najmniejszej wątpliwości, że jeśli to się udało – a w dużej mierze się to udało – to udało się dzięki państwu, dzięki państwa zaangażowaniu wieloletniemu" – podkreślił szef MEiN.
Gratulował też wszystkim uczniom uczestniczącym w projektach eTwinning.
Międzynarodowy program eTwinning został zainaugurowany w 2005 r. przez Komisję Europejską. Celem przedsięwzięcia jest promowanie szkolnej współpracy międzynarodowej w Europie. W ramach programu nauczyciele i uczniowie z różnych krajów wspólnie realizują projekty przy użyciu technologii i narzędzi informacyjno-komunikacyjnych (jak np. internet, blog, czat, wideokonferencja, poczta elektroniczna). W ten sposób doskonalą znajomość języków obcych, poznają inne kraje i kultury, przyzwyczajają się do pracy zespołowe, a także ćwiczą posługiwanie się komputerem.
Program skierowany jest do nauczycieli wszystkich przedmiotów oraz do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat, czyli przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Mogą brać w nim udział szkoły z wszystkich krajów UE. W 2012 r. do programu dołączyły też Norwegia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan i Tunezja.
eTwinning nazywany jest największą szkolną społecznością w Europie. Programy realizuje w nim ponad 900 tys. nauczycieli z ponad 200 tys. placówek edukacyjnych. W Polsce uczestniczy w nim ponad 19 tys. szkół i przedszkoli (nasz kraj uważany jest za jednego z liderów – zajmuje trzecie miejsce w Europie jeśli chodzi o poziom zaangażowania w program) – i ponad 77 tys. nauczycieli. Zrealizowali oni dotąd z uczniami 24 tys. projektów.
Polską narodową agencją programu eTwinning jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Do obecnej 16. edycji konkursu "Nasz projekt eTwinning" zgłoszono 89 projektów. Konkurs realizowany jest pod patronatem ministra edukacji i nauki. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/