Polska po 1989 roku

02.12.2019

Minister edukacji narodowej zachęca do udziału w akcji „Razem na Święta”

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zachęca uczniów szkół, aby w ramach kolejnej edycji akcji „Razem na Święta” organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, pomagali seniorom w przedświątecznych porządkach, odwiedzali osoby chore i samotne.

Celem zainicjowanej przez MEN akcji jest pomoc innym, a także tworzenie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.

"Wiem, że tysiące uczniów na co dzień angażują się w przedsięwzięcia charytatywne. W wielu szkołach funkcjonują kluby i koła wolontariatu, które realizują działania zasługujące na prawdziwe uznanie. Chciałbym, aby te wspaniałe inicjatywy zostały wzmocnione szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy najwięcej osób oczekuje na pomoc. Jestem przekonany, że wsparcie, jakie otrzymają one od uczniów, będzie najlepszym sygnałem, że nie są same, że zawsze jest ktoś, kto o nich pamięta" – napisał Piontkowski w specjalnym liście do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

W ramach akcji "Razem na Święta" uczniowie i nauczyciele mogą przekazać własnoręcznie wykonane upominki seniorom ze swojego najbliższego otoczenia, przygotować świąteczne kartki z życzeniami dla pacjentów lokalnych szpitali lub hospicjów, zorganizować przedświąteczne spotkanie (np. koncert kolęd) integrujące lokalną społeczność, pomóc osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach, odwiedzić nauczycieli i pracowników szkoły będących na emeryturze, zorganizować zbiórkę darów dla lokalnego schroniska dla zwierząt, wesprzeć organizację oferującą pomoc Polakom mieszkającym na Kresach.

"Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Katalog działań jest otwarty. Chętnie poznamy inne przedsięwzięcia przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Chcemy, aby szkoły otwierały się na współpracę ze środowiskiem lokalnym, a uczniowie dostrzegali potrzeby i problemy innych" – czytamy w komunikacie resortu edukacji na temat akcji "Razem na Święta".

MEN zachęca wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz polskie szkoły za granicą do dzielenia się przykładami inicjatyw realizowanych w ramach akcji "Razem na Święta": publikowanie informacji na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaŚwieta.

Wszystkie i placówki, które przystąpią do akcji, będą mogły pobrać specjalnie przygotowany z tej okazji logotyp i umieścić go na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które wezmę udział w akcji, otrzymają pamiątkowy dyplom.

Warunkiem uczestnictwa w akcji "Razem na Święta" jest przesłanie przez dyrektora danej placówki lub osoby przez niego upoważnionej zgłoszenia do 19 grudnia do godz. 12.00 za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej w strefie dla zalogowanych (zakładka "Ankieta").

Szkoły polonijne i polskie szkoły za granicą, zainteresowane udziałem w akcji "Razem na Święta", proszone są o przesyłanie zgłoszeń mailowych na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą sekretariat@orpeg.pl.

W ubiegłym roku w akcji "Razem na Święta" uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL