Mobilna wystawa „Naukobus” - przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik - odwiedza sześć miast na Litwie. W czwartek zawitała do Wilna. Chodzi m.in. o popularyzację warszawskiego Centrum uczniom szkół polskich i litewskich.
„Nie wszyscy mają możliwość przyjechania do Centrum Nauki Kopernik, by zapoznać się z jego eksponatami, poznać ciekawostki ze świata nauki, więc +Naukobus+ wyjeżdża do uczniów” - powiedział doradca wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, Stanisław Derehajło, który zainaugurował otwarcie mobilnej wystawy w Wilnie.
Dyrektor biura ministra nauki i szkolnictwa wyższego Magdalena Bem-Andrzejewska podkreśliła, że „Litwa jest pierwszą zagraniczną wizytą +Naukobusa+ i można mówić o sukcesie”.
Zainteresowanie na Litwie mobilną wystawą Centrum Nauki Kopernik jest bardzo duże. Szacuje się, że w ciągu sześciu dni wystawę w Kownie, Mejszagole, Niemenczynie, Wilnie, Solecznikach i Trokach odwiedzi około 2,5 tys. osób.
„Dla nas jest jasne, że ten program musi się rozwijać” - powiedziała PAP Bem-Andrzejewska i nie wykluczyła kolejnych zagranicznych wizyt „Naukobusa”.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński przypomina, że projekt został zrealizowany w związku z obchodami Roku Nauki Polskiej. „Centrum Nauki Kopernik na Litwie jest znane. Wiele osób jedzie specjalnie do Warszawy, żeby odwiedzić to Centrum. Również litewskie media dużą piszą o tym” - dodał.
Organizatorami projektu są Instytut Polski w Wilnie i Centrum Nauki Kopernik. Działania „Naukobusa” są finansowane w ramach wspólnego programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ron/ ap/ amac/