Polska po 1989 roku

04.04.2019

Na Politechnice Koszalińskiej zainaugurowano drugą edycję Legii Akademickiej

52 studentów rozpocznie w kwietniu na Politechnice Koszalińskiej szkolenie teoretyczne w ramach drugiej edycji Legii Akademickiej. W czwartek na uczelni odbyła się uroczysta inauguracja projektu.

W spotkaniu rozpoczynającym drugą edycję Legii Akademickiej na Politechnice Koszalińskiej oprócz studentów, którzy przejdą ochotnicze szkolenie wojskowe, wzięły udział władze uczelni oraz przedstawiciele Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, 8. Pułku Przeciwlotniczego oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koszalinie.

Rektor PK prof. Tadeusz Bohdal podkreślił "postawę patriotyczną" 52 studentów, którzy wezmą udział w Legii Akademickiej na koszalińskiej uczelni.

"(…) Nie zawsze się tak zdarza, że młodzież chce podnosić swoje umiejętności w zakresie obronności, szkolenia wojskowego. To jest patriotyczny akt (…) dzisiejszych czasów, gdzie wy chcecie się przeszkolić, żeby w razie czego - choć lepiej, żeby nie było takiej chwili - stanąć w obronie nas wszystkich, w obronie ojczyzny. Jesteśmy z was dumni" – powiedział prof. Bohdal.

Pełnomocnik ds. edukacji wojskowej studentów PK Wojciech Sokołowski powiedział, że studenci podzieleni na dwie grupy przejdą w kwietniu 30-godzinne szkolenie teoretyczne w systemie weekendowym. Wykłady poprowadzą specjaliści z garnizonu Koszalin oraz wykładowcy Politechniki Koszalińskiej.

Tematyka szkolenia dotyczyć będzie m.in. zadań sił zbrojnych RP, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP, relacji przełożony - podwładny i dyscypliny wojskowej.

Zaliczenie części teoretycznej pozwoli studentowi na złożenie wniosku do wojskowego komendanta uzupełnień o powołanie na ćwiczenia wojskowe i przystąpienie do części praktycznej szkolenia. Odbywać się ono będzie w dwóch turach latem w jednostkach wojskowych, m.in. w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Szkolenie podstawowe zakończone zostanie egzaminem i złożeniem przysięgi, szkolenie podoficerskie dodatkowo mianowaniem na stopień kaprala rezerwy. Za dzień szkolenia poligonowego student otrzyma ok. 100 zł.

Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest odbudowa rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach oficerów i podoficerów rezerwy. W drugiej edycji programu, jak poinformowało MON, ma zostać przeszkolonych ok. 5 tys. studentów. W pilotażowej edycji szkoliło się 3487 osób. Program będzie kontynuowany co najmniej do 2021 r. Mogą do niego przystąpić również uczelnie niepubliczne. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL