Repliki karabinu używanego podczas powstań śląskich, mapa z lat 20. XX w. czy pokazy tańców, które królowały na parkietach II RP – to niektóre z atrakcji zaplanowanych na sobotę podczas wieczornego zwiedzania Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
W tym roku akcja odbywa się w 95. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.
„Z jednej strony otwieramy gościnne podwoje urzędu, który jest perłą polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego i który stanowi jeden z istotnych elementów dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. Z drugiej zaś chcemy uczcić tak niezwykle ważne historycznie wydarzenie, jakim jest wkroczenie wojsk polskich pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego do Katowic i powrót części Górnego Śląska do Polski” – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
20 czerwca 1922 r. polska kawaleria przekroczyła granicę przebiegającą w pobliżu Sosnowca i ruszyła ulicami Katowic w stronę rynku. Wojska były radośnie witane przez tłumy mieszkańców, wśród których był ówczesny wojewoda śląski Józef Rymer. Jak dokładnie wyglądał ten moment, będzie można zobaczyć w sobotę w Piekarach Śląskich.
Wojewoda śląski wspólnie z władzami Piekar organizuje uroczystości na Kopcu Wyzwolenia, który już od 80 lat jest miejscem upamiętniającym walkę o powrót Śląska do Macierzy. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 inscenizacją historyczną z 1922 r. Później odprawiona zostanie msza święta polowa z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, grup rekonstrukcyjnych oraz chóru i Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
W samo południe nastąpi część oficjalna wraz z wciągnięciem flagi polskiej na maszt, odśpiewaniem hymnu oraz okolicznościowymi wystąpieniami. Po defiladzie odbędzie się musztra paradna Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. O godz. 15 na terenie wokół Kopca rozpocznie się piknik militarny z rozmaitymi atrakcjami, które ucieszą całe rodziny.
Wieczorne zwiedzanie zabytkowego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach rozpocznie się o godz. 17. Ile waży ogromny żyrandol w westybulu? Ile kilometrów korytarzy łączy cały budynek? Ile urząd liczy sobie okien i pomieszczeń? – na te pytania odpowiedzą przewodnicy, którzy będą czekać na mieszkańców.
"Historia tego miejsca jest naprawdę fascynująca i potrafi zainteresować każdego z członków rodziny – od tych najmłodszych, do najstarszych" – zapewnia pracownik urzędu Michał Pęczek, który będzie jednym z przewodników.
Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć również film o tym gmachu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Przygotowano też konkurs dla pasjonatów fotografii. "Zachęcamy wszystkich - amatorów i profesjonalistów - do fotografowania urzędu podczas zwiedzania w ramach tzw. photo walk. Najładniejsze zdjęcia wykorzystamy w nowym przewodniku" – wyjaśniła rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Alina Kucharzewska. (PAP)
lun/ agz/