Nauczycielem się jest, a nie się bywa – podkreślił w środę nowy wielkopolski kurator oświaty dr Igor Bykowski. Zapowiedział, że będzie zachęcał wielkopolskich nauczycieli do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w szkołach i dążył do tego, by kuratorium służyło wsparciem dyrektorom placówek.
Minister edukacji Barbara Nowacka powołała 6 marca dra Igora Bykowskiego na stanowisko wielkopolskiego kuratora oświaty. W środę w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu Bykowski odebrał oficjalne powołanie na stanowisko.
„Minister edukacji podkreśliła, że kuratorium jest od tego, żeby wspomagać i być pomocne, a niekoniecznie tylko od tego, żeby kontrolować. Chciałbym, żeby to się w Kuratorium Oświaty w Poznaniu też zmieniło. Żeby wizytatorzy wychodzili bardziej do szkół, do dyrektorów i służyli im wsparciem i pomocą, ale jednocześnie, żeby wszyscy też pamiętali o tym, że tych kontroli nie da się uniknąć” – powiedział mediom chwilę po odebraniu nominacji Bykowski.
Dodał, że w Kuratorium Oświaty w Poznaniu są wakaty na stanowiskach wizytatorów. "W związku z tym będziemy ogłaszać transparentne, przejrzyste konkursy, gdzie będziemy poszukiwać najlepszych kandydatów do pracy w kuratorium - bo takich ludzi tutaj będziemy potrzebować” - zaznaczył.
Bykowski pytany był przez dziennikarzy m.in. o ocenę pracy poprzedniego kuratora Roberta Gawła. „Widzę swoją wizję inaczej, ale (...) najpierw o tej wizji dowiedzą się przede wszystkim wizytatorzy, którzy będą tę wizję realizować” - powiedział.
Dopytywany o wypowiedzi poprzednika – dotyczące m.in. krytyki środowisk LGBT – Bykowski odpowiedział, że „cofając się historycznie można powiedzieć, że Polska była swego czasu krajem najbardziej tolerancyjnym w całej Europie, i w tej różnorodności jest siła tego kraju, a nie jego słabość”. Pytany o opinię na temat zajęć antydyskryminacyjnych w szkołach, odpowiedział, że „wszystkie zajęcia, na które godzą się dyrektorzy, rodzice i uczniowie, jeżeli są zgodne z prawem, to są zajęciami, które mogą się w szkołach odbywać”.
Nowy kurator pytany był także o to, czy będzie zachęcał wielkopolskich nauczycieli do wprowadzania innowacji, do większej aktywności poza standardowym programem szkolnym. Odpowiedział, że „nauczycielem się jest, a nie się bywa”. „Trzeba mieć też poczucie tego, że jest to zawód, który pełnimy nie tylko od godziny 8.00 do godziny 15.00, ale jesteśmy z nim praktycznie cały czas. Więc pewnie tak, będę zachęcał dyrektorów i nauczycieli do tego, by byli innowacyjni - wspominając także o tym, że prawo oświatowe samo mówi o tym, że szkoła jest innowacyjna” - zaznaczył.
Bykowski został wyłoniony na kandydata na stanowisko Wielkopolskiego Kuratora Oświaty decyzją powołanej przez wojewodę wielkopolską Agatę Sobczyk komisji konkursowej.
Igor Marek Bykowski ma 36 lat. Jest doktorem nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Ukończył studia magisterskie z filologii polskiej i pedagogiki oraz studia licencjackie z filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2019 r. jest członkiem Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim.
Jako nauczyciel pracuje od 2012 r. ucząc języka polskiego, historii, etyki, jako pedagog szkolny i pedagog specjalny. Posiada stopień nauczyciela dyplomowanego. Od 2019 r. jest dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strykowie. Jest ponadto egzaminatorem OKE Poznań w zakresie egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.
Bykowski został wyróżniony w konkursie Wielkopolskiego Nauczyciela Roku 2018, w 2019 r. nagrodzony Nagrodą Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, a także odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej przez ministra edukacji narodowej w 2020 r. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ agz/