Stosunki dyplomatyczne Polska-Europa-Azja to główny temat Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku, który odbędzie się w dniach 24-28 lutego - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej. Wykład inauguracyjny ma wygłosić b. premier, b. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Głównymi organizatorami festiwalu jest Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) oraz miejscowe II Liceum Ogólnokształcące; pomysł wspierają też władze miasta. Będzie to piąta edycja festiwalu, którego patronem jest b. minister spraw zagranicznych prof. Stefan Meller (1942-2008), który jako historyk aktywnie działał również w białostockim środowisku naukowym.
"Festiwal wpisał się do kalendarza. Ma za zadanie promowanie wiedzy o dyplomacji, o współczesnej Polsce, Europie, o wyzwaniach, a odbiorcami mają być głównie uczniowie białostockich szkół ponadpodstawowych jak również studenci" - powiedział na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Poinformował, że wykład inauguracyjny w poniedziałek 24 lutego wygłosi były premier, były przewodniczący Rady Europejskiej, obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Wśród innych zaproszonych gości - poinformował Truskolaski - są m.in. były wicepremier Janusz Piechociński, senator KO Marcin Bosacki, prof. Beata Ociepka i dr Ryszard Schnepf.
"W tym roku chcemy się skupić na stosunkach dyplomatycznych Polska-Europa-Azja" - powiedziała organizatorka Marta Brzozowska. Podkreśliła, że to bardzo ciekawy temat, który jest "na czasie". Uczestnicy - dodała Brzozowska - chcą mówić nie tylko o stosunkach dyplomatycznych w kontekście politycznym, ale też w kontekście gospodarczym a także kulturalnym. Stąd w programie - zaznaczyła - obok wykładów i dyskusji, znalazły się spotkania i warsztaty dotyczące kultury państw azjatyckich. Będzie można m.in. nauczyć się tradycyjnego tańca chińskiego czy robienia sushi.
Brzozowska poinformowała też, że na festiwal zaproszono wielu ekspertów, są wśród nich przedstawiciele środowiska akademickiego, ale też osoby z dużym doświadczenie pracy w dyplomacji. Mówiła też o współpracy z Team Europe, gdzie pracują eksperci na co dzień zajmujący się dyplomacją i stosunkami międzynarodowymi.
Dziekan Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB prof. Joanna Sadowska oceniła, że festiwal to szansa dla studentów na bezpośrednie spotkania z ekspertami i dyplomatami a także możliwość zadania często wnikliwych i trudnych pytań. "Bezpośredni kontakt z nimi (z dyplomatami-PAP) może ośmielić właśnie te aspiracje młodzieży i pokazać, że to nie jest profesja czy misja tak bardzo odległa, nieosiągalna i hermetycznie zastrzeżona dla jakiś wąskich środowisk" - dodała Sadowska.
Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Dariusz Bossowski podkreślił, że festiwalem chce pokazać, że szkoła to nie tylko lekcje. "Chcemy, żeby nasi uczniowie rozwijali się wszechstronnie, a więc chcemy, żeby nabywali umiejętności krytycznego i analitycznego myślenia oraz przede wszystkim współpracy w grupie i szeroko rozumianej współpracy międzynarodowej" - powiedział. Dodał, że chodzi też o to, aby uczniowie doskonalili też umiejętności wystąpień publicznych, negocjacji i kierowania grupą.
Wydarzenia będą odbywać się głównie na Uniwersytecie w Białymstoku i w II LO.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ mok/