Filmy, krótkie formy literackie, fotografie lub projekty graficzne mogą nadsyłać uczniowie na ogólnopolski konkurs „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”, który we wtorek ogłosiło Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – podała instytucja.
"Konkurs jest przeznaczony dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych i placówek ponadpodstawowych, którzy odwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz, lub poznali tę tematykę na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, kółku historycznym bądź podczas zwiedzania innego Miejsca Pamięci" – podaje centrum, które w Muzeum Auschwitz zajmuje się edukacją.
Prace konkursowe – wykonane indywidualnie lub maksymalnie w trzyosobowym zespole pod kierunkiem nauczyciela – zgłaszać można w czterech kategoriach: film, krótka forma literacka, fotografia, projekt graficzny. Zgłoszenia wraz z pracami konkursowymi należy przesłać na adres: katarzyna.odrzywolek@auschwitz.org do 15 maja przyszłego roku.
"Zakończenie projektu oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady 14 czerwca przyszłego roku" – podało oświęcimskie muzeum.
Zdaniem dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego, "nauczanie o Auschwitz i Zagładzie nie jest wyłącznie nauczaniem o pewnej historii, która miała swój początek i swój koniec, o pewnym zamkniętym zbiorze oddalających się w czasie faktów". "To jest także nauczanie o człowieku, o społeczeństwie, o sile mediów, o polityce" – uważa.
Cywiński zaznaczył, że jeśli dziś, patrząc na wydarzenia w niektórych częściach świata, skojarzenia idą w kierunku II wojny światowej, a nawet Auschwitz, "to jest tak dlatego, że podskórnie czujemy, iż niezależnie od wielu zmiennych stoimy w obliczu tych samych patologicznych namiętności: nienawiści, pogardy, antysemityzmu, rasizmu, nacjonalizmów".
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/