Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego do 15 maja czekają na filmy autorstwa uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowski konkurs jest częścią festiwalu, który odbywa się w Łodzi co dwa lata.
To jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń w dziedzinie filmowej dokumentacji przyrodniczej. Tegoroczna, 17. już edycja imprezy, potrwa pięć dni od 7 do 11 czerwca.
Jak poinformowała w poniedziałek PAP Joanna Karpińska z biura prasowego festiwalu uczniowskie filmy mogą być kręcone w pojedynkę, albo całą klasą, profesjonalną kamerą, albo smartfonem. Oceni je jury złożone z profesjonalnych filmowców i znawców filmu przyrodniczego.
Dyrektor festiwalu Katarzyna Madaj-Kozłowska wyjaśniła, że jury będzie zwracać uwagę na realizację tematu, czyli dostrzeżenie zależności w relacjach człowiek-natura. "Nie bez znaczenia będą jednak walory estetyczne i kompozycyjne utworu, w tym komentarz i prowadzenie narracji filmowej" – dodała.
Nie ma narzuconej z góry formy filmowej opowieści o naturze. Może to być dokument, krótka fabuła, czy artystyczna etiuda. Film powinien trwać do 8 minut. Zgłoszenia i filmy (na płytach DVD) należy przesłać w terminie do 15 maja na adres Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 7 im. Włodzimierza Puchalskiego W Łodzi, ul. Minerska 1/3. Wyróżnione i nagrodzone filmy zaprezentowane zostaną w czasie czerwcowej imprezy, a zwycięzcy mogą liczyć na nagrody rzeczowe.
Jak powiedziała Karpińska, temat filmów konkursowych jest określony bardzo ogólnie – ma być jedynie bezpośrednio związany z przyrodą i szeroko rozumianą ekologią. "Znakomicie, jeśli wpisze się w leśną tematykę tegorocznej edycji festiwalu" - podkreśliła.
Karpińska przypomniała, że czerwcowy festiwal to nie tylko konkursy czy warsztaty dla zawodowych i początkujących filmowców. Publiczność może liczyć na pokazy, projekcje i wystawy prezentujące piękno natury, sesje naukowe poświęcone filmowi i przyrodzie, mistrzowskie warsztaty i edukacyjne wyprawy. Tym razem goście festiwalu odwiedzą lasy spalskie.
Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie "Film – Przyroda – Kultura", Wytwórnia Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi, Stowarzyszenie "Łódź Filmowa", Łódzki Dom Kultury oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego w Łodzi.
Pierwszy festiwal filmów przyrodniczych w Łodzi odbył się w 1980 r. Jego pomysłodawcą był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i przyrodniczych, przez całe zawodowe życie związany z WFO. Przez lata impreza zdobyła sobie renomę wśród pasjonatów fotografii i filmu przyrodniczego.
Patron Festiwalu - Włodzimierz Puchalski - urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, absolwentem Politechniki Lwowskiej, ale wielka pasja miłośnika przyrody zaowocowała u niego albumami fotograficznymi i wspaniałymi filmami. Przyniosły mu one popularność oraz uznanie w kraju i za granicą. Już w latach 30. ub. stulecia realizował pierwsze w Polsce filmy przyrodnicze.
Po wojnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zmarł w 1979 r. na Antarktydzie. (PAP)
jaw/ pat/