20 grudnia rusza nabór w konkursie historycznym dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Polska – Węgry – Historia Przyjaźni” – ogłosił w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Chęć udziału w konkursie można zgłaszać do 17 stycznia.
"Polska-Węgry – Historia Przyjaźni" to konkurs historyczny organizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich i przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Przedsięwzięcie jest skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest rozwijanie wiedzy historycznej o stosunkach polsko-węgierskich i promowanie postaci zasłużonych dla Polski i Węgier. Zakres tematyczny konkursu obejmuje okres od XIV w. do drugiej połowy XV w. (lata 1320-1444).
Honorowy patronat nad konkursem objęli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.
"Ogłaszamy nabór do konkursu, niezwykle ważnego, niezwykle interesującego konkursu pod nazwą +Polska-Węgry – Historia Przyjaźni+. To jest konkurs dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych w całej Polsce, konkurs dotyczący historii, relacji, stosunków i przyjaźni polsko-węgierskiej. Zachęcam wszystkich uczniów, zachęcam nauczycieli, zachęcam kuratorów oświaty do rozpropagowania wiedzy na temat tego konkursu. Nabór do konkursu zaczynamy 20 grudnia, czyli już od poniedziałku" – powiedział minister edukacji i nauki, ogłaszając konkurs.
"Życzę wszystkim, którzy wezmą udział w tym znakomitym przedsięwzięciu powodzenia, a wszystkim organizatorom (...) dziękuję za starania, za wypracowanie formuły tego konkursu" – dodał.
"Niezwykle się cieszę, że pomysł, który się pojawił podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu polsko-węgierskiego, dotyczący konkursu historycznego, zyskał tak szacowne osoby, które podjęły się jego organizacji" – powiedział poseł Tomasz Zieliński (PiS), wiceprzewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej. Podziękował też szefowi MEiN za patronat i wsparcie konkursu.
"To konkurs niezwykle istotny, ponieważ służy on podsumowaniu i rozpropagowaniu ponad tysiącletniej przyjaźni polsko-węgierskiej. Tak długie przyjazne relacje to ewenement w skali światowej. Nasz konkurs dotyka tylko fragmentu tej długoletniej historii. Rozpoczyna się od roku 1320, czyli od niezwykle ważnej koronacji na króla Polski Władysława Łokietka oraz ślubu jego córki Elżbiety Łokietkówny z królem węgierskim Karolem Robertem. Poprzez te relacje piastowsko-andegaweńskie oraz andegaweńsko-jagiellońskie dochodzimy do bitwy pod Warną w roku 1444" – zauważył Zieliński.
W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć uczniowie publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych. Zgłoszenia można przesyłać do 17 stycznia 2022 r.
Konkurs podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich, szkolny, odbędzie się 15 marca 2022 r. Etap drugi, wojewódzki, został zaplanowany na 6 kwietnia 2022 r. W obydwu etapach uczestnicy rozwiązują test pisemny składający się z 18 pytań zamkniętych (jednokrotnego wyboru) i 2 pytań otwartych (krótka wypowiedź). Warunkiem udziału w etapie wojewódzkim jest uzyskanie 85 proc. punktów możliwych do zdobycia w etapie szkolnym.
Jak podaje MEiN, głównym założeniem konkursu jest rozwijanie i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa historii stosunków polsko-węgierskich, w szczególności: podkreślenie i uhonorowanie przyjaźni pomiędzy Polską a Węgrami; rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów szkół ponadpodstawowych; zachęcenie do poznawania historii stosunków polsko-węgierskich; uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla Polski i Węgier; rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji pochodzących z różnych źródeł i właściwego ich wykorzystania. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/