W nowy rok szkolny wchodzimy z nadzieją na kolejne sukcesy młodych polskich artystów, które przysporzą nam wszystkim dumy i satysfakcji - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście skierowanym do uczniów, nauczycieli i pracowników szkół artystycznych.
Wicepremier Gliński, który w poniedziałek weźmie udział w inauguracji roku szkolnego w Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, skierował list do wszystkich szkół artystycznych z życzeniami "twórczego czasu w nowym roku szkolnym, pełnego piękna, motywacji do pracy i radości wynoszonej ze spotkań z prawdziwą sztuką".
"Rozpoczynający się dziś czas nauki otworzy przed naszymi uczniami nowe artystyczne perspektywy. Czeka nas wiele nowych dźwięków i obrazów, wiele dzieł poznanych i tworzonych, a nade wszystko wiele wspaniałych doświadczeń, które dzięki znakomitym artystom-pedagogom uczynią uczniów naszych szkół jeszcze doskonalszymi" - podkreślił Gliński.
Według wicepremiera, nowy kształt szkolnictwa artystyczny zbliża się ku finalnej postaci. Wskazał, że od tego roku funkcjonować zaczynają licea sztuk plastycznej o pięcioletnim cyklu kształcenia, w których - jak napisał - "przyszli malarze, graficy, rzeźbiarze, operatorzy i wszelcy adepci sztuk pięknych będą zdobywać zarówno wykształcenie artystyczne, jak i ogólne".
"Nowy typ szkoły zastąpił dotychczasowe licea plastyczne, działające na podbudowie dotychczasowego gimnazjum. Na ten rok jednakże – właśnie z myślą o zeszłorocznych absolwentach gimnazjów – przeprowadzono także rekrutację do klas o cyklu czteroletnim, aby dotychczasowi gimnazjaliści mogli kontynuować naukę według modelu, w którym ją rozpoczęli" - zaznaczył Gliński.
Wyraził przy tym nadzieję, że "harmonijne przekształcenie szkół plastycznych ułatwi wielu przyszłym artystom podjęcie decyzji o wyborze życiowej drogi".
Wicepremier zapewnił, że wraz z resortem z uwagą obserwuje funkcjonowanie wprowadzanego modelu szkolnictwa artystycznego. "Reagujemy na głosy środowiska, dostosowując ramowe plany nauczania i podstawy programowe, jak również kontrolując przebieg cykli kształcenia" - dodał wicepremier. "Jesteśmy wdzięczni za wszystkie spostrzeżenia formułowane przez nauczycieli, rodziców i uczniów w tym zakresie. Na ich podstawie analizujemy potrzeby potencjalnych zmian i udoskonaleń obecnego systemu" - podkreślił.
"W nowy rok szkolny wchodzimy z nadzieją na kolejne sukcesy młodych polskich artystów, które przysporzą nam wszystkim dumy i satysfakcji. Szkoły artystyczne, jak co roku, otwierają się na nowych entuzjastów sztuki i z radością witają wychowanków, posiadających już artystyczne doświadczenie" - napisał Gliński. Jego zdaniem, nadchodzące miesiące wypełni nie tylko nauka, lecz również wiele artystycznych doznań i wzruszeń.(PAP)
agzi/ mrr/