Pierwsze Biuro Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zostanie w sobotę uroczyście otwarte w Paryżu. Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podał, że nowa rekrutacja do studium rozpocznie się w lutym.
Zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska poinformowała, że otwarcie Biura Studium KUL dla Polonii i Polaków odbędzie się w Seminarium Polskim w Paryżu (Issy-Les-Moulineaux, 11 rue Jules Guesde) w sobotę o godz. 16.45.
"Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online, m.in. na stronie internetowej KUL, także w mediach społecznościowych uniwersytetu, m.in. na You Tube" – zapowiedziała Stojowska.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, cytowany w komunikacie, podał, że w zajęciach prowadzonych przez studium uczestniczy ponad 330 osób z 11 krajów (m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i z Kanady).
"Od lutego rozpoczynamy nową rekrutację zarówno jako kontynuację edukacji dla obecnych uczestników, jak i dla nowych chętnych" – poinformował.
Rektor stwierdził, że otwarcie studium KUL w Seminarium Polskim w Paryżu oznacza powrót uniwersytetu do tego miasta i spełnienie oczekiwań Polaków mieszkających we Francji, ale także Belgii, Luksemburgu.
Jak podała uczelnia, do zadań paryskiego Biura Studium KUL będzie należała m.in. organizacja zajęć stacjonarnych w ramach kursów, szkoleń i studiów podyplomowych oraz konferencji, sympozjów, debat tematycznych, kursów i zajęć z języka polskiego i podnoszących kwalifikacje, np. dla nauczycieli szkół polskich. Biuro będzie też miejscem zajęć i spotkań dla dzieci i młodzieży polonijnej.
Koordynator ds. projektów edukacyjno-kulturalnych KUL dla Polonii i Polaków za granicą dr Wojciech Wciseł przekazał w komunikacie, że wydarzenie paryskie jest jednocześnie początkiem rekrutacji do drugiej edycji studium, do której KUL zaprosił uczestników szczególnie z Ameryk, dostosowując godziny realizacji zajęć dla tamtej strefy czasowej.
Organizatorzy podali, że uczestnicy sobotniej inauguracji będą mogli wziąć udział w konferencji "Nowoczesny patriotyzm, jak promować wartości w dzisiejszym świecie. Współczesne wyzwania komunikacyjne, nowe media i technologie", które rozpocznie się od zaprezentowania przesłania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.
Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność jesienią ub.r. Jego celem – wskazała uczelnia – jest promocja polskiej nauki, kultury i podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Kursy prowadzone przez ekspertów KUL w ramach studium obejmują: szkolenia z opieki nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym, profilaktyki zachowań ryzykownych, poradnictwa i strategii wspierających, nowych mediów i komunikacji, teologii i nowej ewangelizacji i promocji kultury polskiej.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w trybie hybrydowym: są to dwa dwudniowe zjazdy stacjonarne i cztery dwudniowe zjazdy online. Absolwenci otrzymają dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia studium w języku polskim i w języku krajów zamieszkania uczestników.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ joz/