Europa i świat po 1989 roku

08.08.2019

Pierwszoklasiści szkół polskich na Litwie otrzymają podręcznik do nauki języka ojczystego z Polski

Lekcja w szkole. Fot. PAP/T. Żmijewski Lekcja w szkole. Fot. PAP/T. Żmijewski

Pierwszoklasiści szkół polskich na Litwie w nowym roku szkolnym rozpoczną naukę języka ojczystego z zaadaptowanych podręczników sprowadzonych z Polski. Dotychczas władze Litwy nie wyrażały na to zgody.

Rząd Litwy na zakup podręczników z Polski i ich adaptację przeznaczył 100 tys. euro.

"To przełomowa decyzja władz oświatowych Litwy" - ocenił w czwartek w rozmowie z PAP przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józef Kwiatkowski. Jego zdaniem "nauka z polskich podręczników i korzystanie z ćwiczeniówek podniesie poziom nauczania języka ojczystego" w polskich szkołach na Litwie.

CZYTAJ TAKŻE

Dotychczas władze Litwy nie wyrażały na to zgody. Podręczniki do nauki języka polskiego i literatury przygotowywali poloniści pracujący w szkołach polskich na Litwie we współpracy z naukowcami z Litwy i Polski. Jednakże ze względu na duże koszty opracowania i wydania podręczników o niewielkim nakładzie ostatni raz podręcznik do nauki języka polskiego na Litwie ukazał się ponad 10 lat temu.

W następnych latach mają być zaadaptowane polskie podręczniki do języka polskiego dla klasy drugiej i trzeciej.

"Pozwolenie na sprowadzanie podręczników z Polski na Litwę to tylko jedno z działań w celu rozstrzygania problemów oświaty polskiej" - powiedział Kwiatkowski. Przypomniał, że społeczność polska na Litwie oczekuje też przywrócenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego, którego wyniki liczyłyby się przy rekrutacji na litewskie uczelnie.

W 1998 roku egzaminu maturalny z polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju.

Na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania; uczy się w nich 11,5 tys. uczniów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ulb/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL