Współczesnym zagrożeniom i problemom młodych ludzi, rozwojowi osobistemu czy pomocy w wyborze drogi zawodowej służy projekt skierowany do uczniów i nauczycieli „Odnaleźć siebie”. Na platformie można znaleźć tematyczne filmiki i e-lekcje.
Platforma to projekt Ośrodka Rozwoju Edukacji, jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W poniedziałek prezentacja projektu odbyła się w białostockich szkołach. W jednej z nich, w Szkole Podstawowej nr 4, wziął udział wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski i podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka.
"Mamy nadzieję, że ten program przygotowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji wam w tym pomoże, a nauczycielom da trochę pomocy dydaktycznych i być może inspiracji do tego, żeby prowadzić część zajęć wychowawczych, aby rozmawiać z wami na tematy, które także was dotyczą, a związane są z zagrożeniami, które są w internecie, z nowoczesnymi środkami elektronicznymi, od których prawie wszyscy jesteśmy już uzależnieni i co z tym fantem można zrobić czy jak prostymi sposobami polepszyć swój dobrostan, swoje życie psychiczne i fizyczne" - mówił do uczniów i nauczycieli Piontkowski.
Jak dodał, na platformie są też materiały poświęcona wyborowi przyszłej drogi zawodowej, a także dotyczące osób z niepełnosprawnościami. "Temat czasami wstydliwy, czasami trudny nie tylko dla samych dzieci, dla ich rodziców, ale i dla całego otoczenia. Ten temat czasami jest pomijany, a myślę, że o nim także warto porozmawiać" - mówił.
Wskazał, że platforma możne być też miejscem, w którym będzie można dowiedzieć się o problemach, które dotyczą młodych ludzi, które mogą budzić kontrowersje bądź zaciekawienie, a nie zawsze jest z kim o nich porozmawiać. Wyraził nadzieję, że to poniedziałkowe spotkanie pomoże uświadomić uczniom choć niektóre zagrożenia.
Podlaska kurator oświaty podkreśliła, że ostatnie trzy lata były trudne, wymieniła, że to czas pandemii, wojny na Ukrainie. "Z całą pewnością były to trudne chwile, jeżeli chodzi o uczniów" - mówiła. Dodała, że szkoły w regionie wspierają uczniów, a także kuratorium we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli oraz poradniami psychologiczno-pedagogicznymi udziela wsparcia nauczycielom i uczniom.
Odnosząc się do projektu mówiła, że to pilotaż, zostanie pokazany w 20 szkołach w regionie.
Tomasz Madej, dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji mówił, że projekt "Odnaleźć siebie" to dodatkowe narzędzie i dodatkowy zasób materiałów; są tam filmy, wywiady, scenariusze zajęć. To - jak powiedział Madej - materiały, które "dotyczą i emocji, i bezpieczeństwa, i tego, kim jesteśmy, gdzie żyjemy i dotyczą naszego kraju. "To nie jest platforma, która zastąpi inne narzędzie, to jest element, który będzie wspierał waszą edukację, wasz rozwój, czy też element, który będzie państwu udostępniał dodatkowe materiały" - mówił do zebranych uczniów i nauczycieli. Dodał, że materiały na stronę będą udostępniane sukcesywnie.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ par/