Delegacja 12 polskich uczelni bierze udział w konferencji edukacyjnej, zorganizowanej w Waszyngtonie pod hasłem „Global Leadership, Learning, Change” przez organizację NAFSA. Spotkanie jest okazją do prezentacji potencjału polskiej nauki. Sześciodniowa konferencja, zorganizowanej w tym roku po raz 71., potrwa do piątku 31 maja.
Bierze w niej udział 20-osobowa delegacja z 12 polskich uczelni. Podczas tej największej tego typu imprezy na świecie obecne jest polskie stoisko, zorganizowane (po raz drugi) przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Po raz pierwszy NAWA była też organizatorem jednej z sesji konferencji.
Odwiedzający polskie stoisko - opatrzone hasłem "Ready, Study, Go! Poland" - znajdą tam materiały informacyjne o Polsce i warunkach studiowania w naszym kraju.
Organizator waszyngtońskiej konferencji, stowarzyszenie wyższej użyteczności publicznej NAFSA z siedzibą w Waszyngtonie (National Association of Foreign Students Advisors, obecna nazwa to Association of Foreign Educators) zrzesza dziś ponad 10 tys. osób i ponad 3,5 tys. instytucji akademickich z całego świata. Pełni też administracyjną i pieczę nad egzaminami "English as a Second Language" (ESL) - standardowymi egzaminami znajomości języka angielskiego dla obcokrajowców, którzy chcą studiować na amerykańskich wyższych uczelniach.
Podczas pierwszej plenarnej sesji tegorocznej konferencji NAFSA wystąpili m.in. Madeleine Albright - b. sekretarz stanu w demokratycznej administracji prezydenta Billa Clintona oraz emerytowany generał Colin Powell, były sekretarz stanu w republikańskiej administracji George W. Busha.
Obydwoje podkreślali znaczenie, jakie miało w ich życiu uzyskanie wyższego wykształcenia na amerykańskich uczelniach. Albright jako pierwsza w historii USA kobieta została szefową amerykańskiej dyplomacji, natomiast Powell jako pierwszy w historii Stanów Afroamerykanin, który został sekretarzem stanu.
Polscy uczestnicy konferencji, przedstawiciele zarządu NAFSA, wykładowcy wyższych uczelni amerykańskiej stolicy czy naukowcy polskiego pochodzenia pracujący w USA, byli w czwartek rano czasu polskiego (a środę wieczorem - czasu miejscowego) gośćmi przyjęcia w Rezydencji Ambasadora RP w Waszyngtonie, wydanego wspólnie przez Ambasadę Polską w Stanach Zjednoczonych i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
W roku 2018 w Polsce studiowało ponad 72 tys. studentów zagranicznych z 160 państw świata. To o 7 tys. więcej, niż w roku 2017 - zwrócił uwagę, witając gości, zastępca ambasadora w Waszyngtonie, radca-minister Paweł Kotowski.
Jak dodał, polskie władze chcą, aby liczba obcokrajowców studiujących w Polsce do roku 2020-2021 przekroczyła 100 tys.(…) "Kluczem do osiągniecia tego celu są poczynania polskich wyższych uczelni, które muszą zabiegać o studentów zagranicznych w konkurencji z uczelniami zagranicznymi, aby utrzymać ten pozytywny trend" - podkreślił radca-minister Ambasady Polski w Waszyngtonie.
Paweł Kotowski i dr Grażyna Żebrowska - długoletnia doradczyni ds. nauki i technologii Ambasady Polski w Waszyngtonie przypomnieli, że polskie uczelnie w swoich staraniach o pozyskanie zagranicznych studentów mogą liczyć na pomoc ze strony agencji NAWA, powołanej przez polskie władze w 2017 r.
"Powstanie NAWA całkowicie zmieniło, uprościło współpracę zagraniczną w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego, szczególnie jeśli chodzi o finansowanie takiej działalności. Obecnie po powstaniu NAWA polski model finansowania wymiany naukowej bardziej przypomina sytuację w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwecja czy Niemcy" - powiedziała dr Żebrowska w rozmowie z PAP.
Zdaniem Łukasza Wojdygi, dyrektora agencji NAWA, polskie uczelnie wyższe mają wiele atutów w staraniach o pozyskanie zagranicznych studentów. Dzięki temu w ostatnich 11 latach liczba studentów zagranicznych w Polsce wzrosła o 512 procent. "Mamy do czynienia z dramatycznym wzrostem liczby studentów zagranicznych w Polsce" - ocenił.
Wśród powodów wzrostu dyrektor agencji wymienił wprowadzenie przez wiele uczelni pełnych programów nauczania w języku angielskim. "Jesteśmy dosyć konkurencyjni w dziedzinie pozyskiwania studentów zagranicznych; oferujemy wysoki poziom nauczania z europejskim dyplomem uznawanym wszędzie na świecie, a z drugiej strony koszty - życia w Polsce są nadal o wiele niższe, niż w krajach zachodniej Europy" – wyliczał.
Niski koszt czesnego i kosztów utrzymania w Polsce jest przyczyną popularności np. medycyny wśród Amerykanów studiujących w Polsce. "Obecnie w Polsce medycynę studiuje aż 800 studentów ze Stanów Zjednoczonych" – poinformował Wojdyga.
Aby pomóc polskim uczelniom w pozyskaniu studentów zagranicznych, NAWA realizuje programy w czterech dziedzinach - przypomniał Wojdyga w rozmowie z PAP. „Podnoszeniu poziomu nauczania służy np. program wyjazdów polskich naukowców na staże do renomowanych ośrodków" - mówił. - "Oferujemy też możliwość stypendiów dla cudzoziemców, którzy chcieliby pracować w polskich ośrodkach, finansujemy przyjazdy naukowców z zagranicy na staże w Polsce".
"Drugą dziedziną jest pomoc instytucjom naukowym (…). W ramach tego programu polski instytut naukowy może otrzymać dofinansowanie na współpracę z instytucją zagraniczną" – poinformował Wojdyga.
NAWA realizuje programy dla studentów, którzy chcą przyjechać na studia do Polski. Chodzi np. o studentów amerykańskich polskiego pochodzenia (Program im. Gen. Andersa), ale także o studentów z krajów tzw. rozwiniętych.
NAWA realizuje też programy wspierające nauczanie i popularyzację języka polskiego.
Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)
tzach/ zan/