Większość pomorskich szkół, w których uczą się maturzyści, zaplanowała rady klasyfikacyjne na środę i czwartek – poinformowała PAP pomorska kurator oświaty Monika Kończyk. Wyjaśniła, że w około 30 proc. placówek rady obyły się przed Świętami Wielkanocnymi.
Kurator poinformowała PAP, że w wielu pomorskich szkołach, w których uczą się maturzyści, już na początku roku szkolnego rady klasyfikacyjne były zaplanowane na 24 i 25 kwietnia.
Kończyk wyjaśniła, że środowe spotkania rad w większości zaplanowano na popołudnie. Kurator zaznaczyła, że nie sposób przewidzieć, czy we wszystkich szkołach spotkania rad dojdą do skutku i zakończą się one klasyfikacją uczniów. Dodała, że kuratorium będzie zbierało ze szkół informacje na ten temat i udostępni je najprawdopodobniej w czwartek.
Kończyk poinformowała też, że w około 30 proc. szkół z woj. pomorskiego rady klasyfikacyjne odbyły się już przed Świętami Wielkonocnymi.
Kurator poinformowała także, że w środę w regionie strajkowało około 70 proc. placówek oświatowych. W porównaniu z wtorkiem odsetek strajkujących placówek zmalał o 2 proc., a z udziału w proteście zrezygnowały przede wszystkim przedszkola. W pierwszym tygodniu strajku odsetek placówek, których pracownicy brali udział w proteście utrzymywał się w Pomorskiem na poziomie 77 proc.
Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.
Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego, który rozpocznie się 6 maja. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół m.in. ze względu na strajk nauczycieli. Strajk polega bowiem na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rady pedagogiczne, w tym rady pedagogiczne klasyfikacyjne podejmują uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.
W środę przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Morawiecki zapowiedział nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Przewiduje ona, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ joz/