Laboratorium Edukacji Kulturalnej - cykl edukacyjny w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, zostanie uruchomione jeszcze w tym roku - zapowiedział na konferencji "Kulturalna eduAKCJA Warszawy" dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski.
Przedstawiciele domów kultury, bibliotek, teatrów i muzeów, placówek oświatowych i przedsiębiorstw spotkali się w piątek na konferencji "Kulturalna eduAKCJA Warszawy". Wydarzenie, mające formułę interaktywnych warsztatów, to część Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.
Pełnomocnik prezydenta m.st Warszawy ds. edukacji kulturalnej Anna Michalak-Pawłowska uważa, że spotkanie ma rozpocząć proces łączenia instytucji, placówek z organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi oraz przedsiębiorstwami, które zostały zaproszone do współpracy w ramach Programu WPEK 2015-2020.
WPEK jest wspólnym programem kultury i edukacji - integruje środowiska, zajmujące się edukacją kulturalną. Program pomaga także zarządzać informacją o edukacji kulturalnej oraz siecią animatorów, nauczycieli i edukatorów w Warszawie. System skupia koordynatorów we wszystkich dzielnicach w szkołach, bibliotekach, domach kultury, organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach, teatrach, muzeach i innych miejscach realizujących edukację kulturalną.
Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski podkreślił, że "Program Edukacji Kulturalnej wykracza poza (...) edukację stricte szkolną", o czym mogą świadczyć zorganizowane już konferencje, dotyczące zagadnień edukacji teatralnej i edukacji muzealnej. "Widzę w tym bardzo pozytywny znak, jak głęboko i dobrze rozumieją potrzebę pracy ze swoją widownią właśnie instytucje kultury" - zaznaczył Thun-Janowski.
Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski podkreślił, że "Program Edukacji Kulturalnej wykracza poza (...) edukację stricte szkolną", o czym mogą świadczyć zorganizowane już konferencje, dotyczące zagadnień edukacji teatralnej i edukacji muzealnej. "Widzę w tym bardzo pozytywny znak, jak głęboko i dobrze rozumieją potrzebę pracy ze swoją widownią właśnie instytucje kultury" - zaznaczył Thun-Janowski.
Zapowiedział, że w tym roku - w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej - uruchomione zostanie pilotażowo Laboratorium Edukacji Kulturalnej, czyli dwuletni cykl edukacyjny, wspierający osoby zajmujące się kulturą. Thun-Janowski przypomniał także, że w Biurze Kultury trwają prace nad programem Audience Development, czyli międzynarodową siecią pracującą nad tym, "żeby uczyć się rozpoznawania potrzeb swojej widowni, dialogowania z nią i dostosowywania oferty kulturalnej do ich potrzeb".
Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak zwrócił uwagę, że coraz liczniejsze rzesze animatorów, nauczycieli, edukatorów "odnajdują w pracy radość tworzenia i pasji". "To dzięki koordynatorom w dzielnicach, instytucjach, szkołach rozwija się partnerstwo i współpraca" - zaznaczył.
"Napawa satysfakcją, że ten pierwszy w Polsce wspólny program edukacji i kultury powstał w Warszawie przed pięcioma laty i że doceniając warszawski wysiłek, korzystają z niego inne miasta Polskie - Gdańsk, Łódź, Poznań, Toruń czy Lublin" - stwierdził Jóźwiak. Przypomniał, że międzyresortowy program "łączy siedem dokumentów, wypracowanych w systemie partycypacyjnym".
Program Edukacji Kulturalnej, stworzony w 2009 roku, dedykowany był jedynie uczniom. Jak podkreślił Jóźwiak "obecna, rozszerzona wersja na lata 2015-2020 została przygotowana dla wszystkich i obejmuje również projekty dla dorosłych, a w szczególności dla rodzin i seniorów".
Także dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawy Joanna Gospodarczyk przypomniała, że "w pierwszej edycji programu akcent był położony na oświatę, na szkoły".
"Zaproponowaliśmy szkołom, aby do swojego programu, zestawu obowiązujących dokumentów, takich jak Szkolny Program Wychowawczy, Szkolny Program Profilaktyczny, dołożyć Szkolny Program Edukacji Kulturalnej" - powiedziała Gospodarczyk.
"Jeśli szkoła będzie się decydowała na przyjęcie tego programu, przez cały rok w pracę dydaktyczną i wychowawczą włączy właśnie kwestie edukacji kulturalnej. Pomoże to nauczycielom (...) wpleść w program życia szkoły właśnie kwestie edukacji kulturalnej. Pokażemy (...), jak wychodzić z edukacją kulturalną, jak korzystać z tego, co dzieje się w Warszawie" - tłumaczyła. (PAP)
amt/ agz/