Jako dociekliwy badacz i wytrawny krytyk literacki przyczynił się Pan do pełniejszego zrozumienia wielu dzieł literatury – utworów klasycznych i nowszych, ze szczególnym uwzględnieniem poezji – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji jubileuszu 90-lecia historyka literatury Jana Prokopa.
"Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Ten piękny jubileusz stanowi okazję, aby podziękować Panu za dotychczasową twórczość, która w całym swoim bogactwie ujmuje walorami artystycznymi i świeżością spojrzenia" - czytamy w liście gratulacyjnym Andrzeja Dudy, który jubilatowi przekazał prezydencki minister Wojciech Kolarski.
"Dziękuję też za niezłomną postawę głosiciela własnych, niezależnych poglądów, świadczących o Pańskiej niewątpliwej oryginalności" - podkreślił prezydent.
Duda zwrócił uwagę, że Prokop "jako dociekliwy badacz i wytrawny krytyk literacki przyczynił się do pełniejszego zrozumienia wielu dzieł literatury – utworów klasycznych i nowszych, ze szczególnym uwzględnieniem poezji". "W ciągu przeszło półwiecza opublikował Pan szereg cennych studiów, szkiców i artykułów, które wzbogacają dorobek polskiego literaturoznawstwa i są ważne dla znawców przedmiotu. Każda z tych publikacji stanowi swoiste credo wybitnego erudyty i w każdej odkrywa Pan przed czytelnikiem nowe drogi myślowe" - czytamy w liście prezydenta.
"Trzeba podkreślić, że Pański styl jest wyrazisty, a przesłanie konkretne. Wielokrotnie i z dużą wrażliwością upominał się Pan o wartości moralne literatury, wykazując się troską o jej kształt i powinności" - napisał Duda.
Wskazał, że "dowodzą tego m.in. prace Prokopa poświęcone związkom literatury z polityką w okresie PRL, kiedy żywioł twórczej wyobraźni pozostawał pod sowieckim nadzorem, a ludzie pióra nazbyt często ignorowali +kwestię smaku+". "Przeciwstawiając się +pokusie niepamięci+, pisał Pan o maskach i mitach komunizmu, który uwodził nawet największe umysły" - dodał prezydent.
"Jako autor czasopism emigracyjnych i drugoobiegowych, a po 1989 r. związany ze środowiskiem krakowskich +Arcanów+, jako poeta, prozaik i tłumacz, a wreszcie jako ceniony wykładowca w Polsce i za granicą – jest Pan twórcą, obywatelem i patriotą, dla którego +żyć nad Wisłą+ oznacza trwać na posterunku i służyć prawdzie" - czytamy w liście. "I właśnie z tą myślą od lat konsekwentnie opisuje Pan +universum polskie+ – naszą duchową ojczyznę, w której jesteśmy zakorzenieni i w której spotykają się różne pokolenia Polaków" - podkreślił Duda.
"Raz jeszcze dziękując za cały imponujący dorobek pisarski i zaangażowanie, za wszystkie nowatorskie książki, którymi nas Pan obdarza, życzę Panu Profesorowi dobrego zdrowia, nowych tematów do zgłębiania i wszelkiej osobistej pomyślności" - zakończył swój list prezydent.
Jan Prokop urodził się 16 lipca 1931 r. w Częstochowie. Jest poetą, prozaikiem, eseistą, badaczem literatury i historykiem idei; znawcą i tłumaczem literatury francuskiej, anglosaskiej i niemieckiej. W latach 1960–87 był pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, a w latach 1987–90 - pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadził też wykłady na Uniwersytecie Turyńskim. Był wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
W 2003 r. otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki. W styczniu 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2016 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/