Prof. Ryszard Legutko odebrał w czwartek Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego, która jest przyznawana przez Towarzystwo Naukowe KUL za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego. W uroczystości uczestniczył szef MEiN Przemysław Czarnek.
"Wręczamy tę nagrodę innemu wybitnemu człowiekowi, który reprezentuje nurt humanizmu chrześcijańskiego i też jest postawiony na bardzo trudnym froncie, bo umówmy się – będę bardzo delikatny – humanizm chrześcijański to nie jest kierunek, nurt, który jest zbytnio faworyzowany na szczytach Unii Europejskiej” – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, nawiązując do tego, że prof. Legutko jest europarlamentarzystą.
Dodał, że w Parlamencie Europejskim prof. Legutko swoim doświadczeniem naukowym i kompetencjami służy Polsce i Europie. Zdaniem szefa MEiN, prof. Legutko, jak mało kto, zasługuje na Nagrodę im. księdza Radziszewskiego.
W specjalnej laudacji o zasługach laureata mówił prof. Krzysztof Narecki z KUL. Podziękował mu również za "długoletnią i ofiarną pracę dla dobra Polaków". „Za pokazywaną na co dzień mądrość, za łączenie teorii i praktyki w sposób, który budzi podziw, a przede wszystkim za te wspaniałe tomy słowa pisanego, które na trwale wpisały się w naszą kulturę intelektualną” – zaznaczył prof. Narecki.
Po odebraniu nagrody prof. Ryszard Legutko przyznał, że jest bardzo wzruszony. „Lista poprzednich laureatów jest tak imponująca, że mnie onieśmiela” – dodał. Laureat wygłosił również wykład pt. "Pan i niewolnik. Czego uczy nas Arystoteles".
Prof. Ryszard Legutko jest polskim filozofem, tłumaczem i komentatorem dzieł Platona, autorem różnych publikacji zarówno stricte naukowych, jak i o charakterze popularnonaukowym z dziedziny filozofii o tematyce społeczno-politycznej. Jest profesorem nauk humanistycznych i długoletnim profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Ryszard Legutko jest członkiem wielu towarzystw i stowarzyszeń naukowych z Collegium Invisibile na czele. W latach osiemdziesiątych XX wieku redagował w Krakowie czasopismo „Arka”, wydawane w drugim obiegu. W 1992 roku był współzałożycielem Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego Ośrodek Myśli Politycznej, którego był też prezesem do 2005 roku.
„Poprzez swoją twórczość Ryszard Legutko jawi się jako dociekliwy i błyskotliwy obserwator współczesności, podejmując namysł nad kondycją człowieka naszych czasów w sposób realistyczny, poszukując prawdy o dotykającej nas rzeczywistości. Nie obawia się stawiać diagnozy współczesności uwikłanej w post-marksistowskie ideologie, nawet za cenę ostracyzmu i wykluczenia przez środowiska liberalno-lewicowe” – podkreślono w informacji prasowej.
Towarzystwo Naukowe KUL istnieje od 1934 roku. Nagroda im. Księdza Idziego Radziszewskiego została ustanowiona przez Towarzystwo Naukowe KUL w 1974 roku. Przyznaje się ją rokrocznie „za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego”. Pomysł jej ustanowienia zrodził się związku z przypadającą w 1972 roku pięćdziesiątą rocznicą śmierci twórcy KUL-u, ks. Idziego Radziszewskiego.
Jako pierwszy Nagrodę otrzymał prof. Władysław Tatarkiewicz. Wśród laureatów byli także m.in. prof. Irena Sławińska, prof. kard. Zenon Grocholewski, s. prof. Zofia Zdybicka, prof. Andrzej Półtawski, prof. Wojciech Roszkowski, pośród nich także rektorzy KUL: o. prof. Mieczysław Krąpiec, bp prof. Stanisław Wielgus. (PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ mhr/