Powołano grupę roboczą, której zadaniem będzie opracowanie propozycji kryteriów i warunków ubiegania się przez organizacje polonijne funkcjonujące w Niemczech o środki finansowe przeznaczone na wsparcie działalności tych podmiotów – informuje w czwartek MEiN.
Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki, w czwartek w gmachu resortu odbyło się spotkanie z udziałem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka dotyczące nauczania języka polskiego w Niemczech jako języka ojczystego.
W rozmowach uczestniczyli ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec Andrzej Przyłębski, konsul generalny w Berlinie Marcin Król oraz przedstawiciele organizacji polonijnych działających w Niemczech: reprezentanci Związku Polaków w Niemczech "Rodło", Polskiej Macierzy Szkolnej, Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego, a także Kongresu Polonii Niemieckiej.
"Podczas spotkania przedstawiciele organizacji polonijnych wyrazili ogromną radość z decyzji budżetowych, dzięki którym zostaną przeznaczone dziesiątki milionów złotych na rozwój kultury i języka polskiego w Niemczech" - czytamy w komunikacie MEiN informującym o spotkaniu.
"W trakcie rozmów powołano grupę roboczą, której zadaniem będzie opracowanie propozycji kryteriów i warunków ubiegania się przez organizacje polonijne funkcjonujące w Niemczech o środki finansowe przeznaczone na wsparcie działalności tych podmiotów" - podano.
W grudniu Sejm uchwał ustawę budżetową na 2022 r. wraz z poprawką zmniejszającą o 39,8 mln zł subwencję oświatową w stosunku do przedłożenia rządowego. Zgodnie z uzasadnieniem poprawki pozyskane środki mają być przeznaczone na nauczanie języka polskiego w Niemczech. W uzasadnieniu wskazano, że od 1 września 2022 r. planowane są zmiany organizacyjne w nauczaniu języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej, realizowanym w formie dodatkowej nauki języka mniejszości, polegające na zmniejszeniu tygodniowego wymiaru nauczania o dwie godziny.
W styczniu Senat zaproponował poprawkę przywracającą 39,8 mln zł na nauczanie w Polsce języków dla mniejszości narodowych i etnicznych, o które Sejm pomniejszył subwencję oświatową dla samorządów. Sejm odrzucił tę poprawkę. W środę prezydent podpisał ustawę budżetową. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/