Polska po 1989 roku

12.06.2019

Rok szkolny dla uczniów zakończy się 19 czerwca – rozporządzenia podpisane

Przemyśl, 26.04.2019. Zakończenie roku szkolnego przez uczniów klas maturalnych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, 26 bm. Fot. PAP/D. Delmanowicz Przemyśl, 26.04.2019. Zakończenie roku szkolnego przez uczniów klas maturalnych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, 26 bm. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Rok szkolny 2018/2019 dla uczniów zakończy się w 19 czerwca. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał w środę nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji roku szkolnego, skracających go o dwa dni.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Oznacza to, że powinny się w tym roku zakończyć 21 czerwca. Dzień wcześniej przypada uroczystość Bożego Ciała, dzień ustawowo wolny od pracy.

Skrócenie roku szkolnego zapowiedział w połowie maja premier Mateusz Morawiecki. "Zrobimy zmianę w rozporządzeniu dotyczącym zakończenia roku szkolnego i zmienimy zakończenie roku szkolnego z piątku na środę" – mówił wówczas premier. "Jesteśmy praktyczni, funkcjonalnie bliżej ludzi" – dodał.

O podpisaniu nowelizacji rozporządzeń minister edukacji poinformował w środę na konferencji prasowej.

"Wielokrotnie jako ministerstwo informowaliśmy o tym, że zgodnie z zapowiedzią pana premiera, ale także na prośbę rodziców, nauczycieli i uczniów, dojdzie do wcześniejszego zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Określaliśmy ten termin na 19 czerwca, ponieważ przed piątkiem, który zgodnie z dotychczasowym prawem powinien być dniem zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, znajduje się dzień ustawowo wolny, czyli Boże Ciało, co powodowało, że uczniowie musieliby specjalnie przyjść w piątek do szkoły po to, by odebrać świadectwa" – powiedział Piontkowski.

Jak zaznaczył, aby uniknąć takiej sytuacji został przygotowany projekt rozporządzenia, który wprowadza na stałe taką regułę, że co prawda zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w pierwszy piątek po 20 czerwca, ale jeżeli ten piątek będzie poprzedzony dniem ustawowo wolnym, wówczas zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych będzie przesuwało się na środę.

"Dzięki temu nie będziemy się za każdym razem zastanawiali, jaki dzień będzie dniem zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W dniu dzisiejszym podpisałem dwa rozporządzenia, które zmieniają te zasadę już na stałe" – powiedział szef MEN.

Zaznaczył, że dzięki temu już w tym roku zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych odbędzie się w środę. "Dzięki temu uczniowie już w środę odbiorą świadectwa, a następnego dnia rozpoczną się już ferie letnie" – mówił minister. Dodał, że także w środę uczniowie kończący VIII klasy szkół podstawowych i uczniowie kończący gimnazja otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego.

Nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji roku szkolnego wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. "Dziś będą opublikowane" – poinformował Piontkowski. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL