80 edukatorów, reprezentujących różne regiony Rosji, wzięło udział jesienią w seminariach online „Auschwitz – historia i symbolika” – podało we wtorek Muzeum Auschwitz. Było to wprowadzenie do wizyty w miejscu pamięci, która planowana jest na przyszły rok.
Zajęcia seminaryjne, które odbywały się w październiku i listopadzie, przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz we współpracy z Badawczo-Edukacyjnym Centrum „Holokaust” w Moskwie oraz z Akademickim Centrum Historii Mówionej w Woroneżu.
Muzeum zakomunikowało, że dzięki panoramicznym zdjęciom uczestnicy mieli możliwość wirtualnego poznania miejsca pamięci - terenów obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W programie znalazły się także warsztaty poświęcone losom obywateli Związku Sowieckiego w niemieckim obozie oraz zaangażowaniu ocalałych z Auschwitz i Holokaustu w budowanie powojennego świata.
Edukatorzy wysłuchali też wykładu na temat losów Sonderkommando, czyli specjalnej grupy więźniów, głównie Żydów, ale także jeńców sowieckich, którzy byli wykorzystywani przez Niemców do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych.
Seminaria online były wprowadzeniem do przyjazdu do miejsca pamięci, który planowany jest na 2022 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 502 tys. osób, co miało związek z epidemią Covid-19. Rok wcześniej Muzeum odwiedziło 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Międzynarodowe Centrum prowadzi w muzeum wszystkie działania edukacyjne. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/