Rozpoczęło się zgłaszanie pomysłów na zasady przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uczniowie sami zdecydują, za co chcą być wyróżniani – poinformowano we wtorek w komunikacie.
Koncepcję nowych zasad przyznawania stypendium mają opracować uczniowi, którzy dobiorą się w zespoły. Pomysły należy przesłać za pomocą raportu na platformie gov.pl/stypendium. Można je zgłaszać od 30 marca do 1 czerwca 2021 r.
Najlepsze pomysły zostaną docenione, a ich autorzy nagrodzeni przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Będzie można oddać na nie głos w ogólnopolskim głosowaniu w czerwcu. Wyniki będą miały wpływ na tworzenie zasad stypendium.
Stypendium PRM jest przyznawane od początku lat 90. uczniom, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce w swoich szkołach. Sytuacja ma się zmienić i szansę na stypendium będą mieli również ci, którzy rozwijają swoje pasje, działają w różnorodnych organizacjach i projektach czy tworzą własne inicjatywy.
Na potrzebę zmian w systemie przyznawania stypendiów premier Morawiecki zwrócił uwagę już dwa lata temu, kiedy ogłosił Program Młodych Liderów, mający wspierać aktywną postawę młodego obywatela XXI wieku. Reforma Stypendium PRM, której częścią są ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą, stanowi jeden z filarów programu.
"Chcemy patrzeć nie tylko na oceny w procesie rekrutacyjnym, ale też na zainteresowania i doświadczenie społeczne – to bardzo wartościowe" – powiedział premier Morawiecki.
Organizatorem projektu jest Centrum GovTech we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki i z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem.(PAP)
Autorka: Monika Witkowska
mowi/ joz/