„Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi” Michaela Bentona i „Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata” Catherine Ripley zdobyły nagrody główne w konkursie Mądra Książka Roku 2017.
Ogłoszenie wyników konkursu, zorganizowanego po raz trzeci przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa, odbyło się w czwartek w Collegium Novum UJ w Krakowie.
Jak podkreślił podczas uroczystości prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, mimo że popularyzacja nauki nie należy do kanonu misji uczelni, jest dla uniwersytetu jako instytucji kultury sprawą najwyższej wagi. „W tym roku wybór był niezwykle trudny, gdyż wszystkie nominowane pozycje są nie tylko ciekawe, ale prezentują także bardzo wysoki poziom, jako dzieła literackie” - ocenił.
Celem konkursu jest promocja książek, które przystępnym językiem opowiadają o złożonych sprawach, podsycają głód poznawania, inspirują do własnych poszukiwań i refleksji. Ideą przyświecającą organizatorom jest także motywowanie wydawców i autorów książek do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim.
Nagrodę za najlepszą książkę dla dorosłych odebrał brytyjski paleontolog Michael Benton za publikację „Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi”. Autor opowiada w niej o skomplikowanej sekwencji wydarzeń, które 250 milionów lat temu uczyniły Ziemię niemal martwą.
„Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata” autorstwa kanadyjskiej pisarki Catherine Ripley została nagrodzona w kategorii najlepszej książki dla dzieci. Książka, którą przetłumaczono już na wiele języków, stanowi zaproszenie do zadawania nawet najbardziej absurdalnych pytań.
Nagrodę społeczności akademickiej UJ i nagrodę internatów przyznano książce „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” pod redakcją Jerzego Vetulaniego, Marii Mazurek i Marcina Wierzchowskiego.
Swoją nagrodę przyznali również redaktorzy portalu Mądre Książki. Statuetka Euklidesa trafiła do Marcina Rotkiewicza, autora książki „W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki”.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ agz/