Światowy Dzień Orderu Uśmiechu ma przypominać, że dzieci mają swoje prawa, a jednym z najważniejszych jest możliwość wyrażania własnego zdania – podkreśla rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W niemal 50 lat odznaczeniem tym uhonorowano ponad tysiąc osób.
21 września obchodzony jest Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. Z tej okazji specjalny list wystosował rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który w 1994 r. został uhonorowany tym odznaczeniem, a obecnie jest kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Rzecznik przypomniał, że w tym roku obchodzony jest jubileusz 50-lecia Orderu Uśmiechu, odznaczenia, któremu rangę międzynarodową nadał sekretarz generalny ONZ.
"Jego historia opowiada nam o losach najmłodszych na przestrzeni ostatnich pięciu dekad, a także historię ludzi, którzy bezinteresownie przeganiali chmury z nieba, by odsłonić najmłodszym promienie słońca, sprawiając, że na ich twarzach pojawiał się uśmiech i nadzieja" – napisał Michalak.
"Światowy Dzień Orderu Uśmiechu ma przypominać, że dzieci mają swoje prawa, a jednym z najważniejszych jest możliwość wyrażania własnego zdania. Jego wyrazem jest możliwość nagrodzenia orderem tych dorosłych, którzy dbają o ich szczęście. Tego orderu nie można otrzymać w żaden inny sposób, niż działając na rzecz najmłodszych – to właśnie oni muszą napisać wniosek i przedstawić go Międzynarodowej Kapitule Orderu Uśmiechu" – przypomniał RPD.
Dotychczas kawalerami Orderu Uśmiechu zostało ponad tysiąc osób z niemal wszystkich krajów świata. "Dzieci doceniły ich serce, troskę i zwykłą ludzką życzliwość" – podkreślił Michalak. W gronie odznaczonych znaleźli się m.in. papieże Franciszek i Jan Paweł II, Irena Sendlerowa, Dalajlama XI, królowa Szwecji Sylwia, Nelson Mandela, Astrid Lindgren, Jacek Kuroń, Jerzy Stuhr, Malala Yousafzai, ale także osoby mniej znane i wybitne postacie działające w środowiskach lokalnych.
W piątek Michalak uczestniczy w obchodach jubileuszu 50-lecia istnienia Orderu Uśmiechu, które odbywają się w Głuchołazach – z tego miasta pochodzi Ewa Chrobak, autorka rysunku wielkiego, uśmiechniętego słoneczka, które stało się symbolem tego odznaczenia.
Kapituła Orderu Uśmiechu – jedynego odznaczenia przyznawanego na wniosek dzieci – zbiera się dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków. Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. Z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia.
Kawalerem z legitymacją nr 1 był prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, rzecznik rozpowszechnienia szkół integracyjnych. W czasie dekoracji był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś.(PAP)
Autorka: Olga Zakolska
ozk/ joz