Polska po 1989 roku

11.10.2018

RPD z okazji Dnia Edukacji Narodowej: najmłodsi potrzebują mądrych przewodników

Najmłodsi potrzebują mądrych przewodników po świecie, którzy znajdą dla nich czas, wsłuchają się w ich głos i odpowiedzą na potrzeby - napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w specjalnym liście z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Edukacji Narodowej.

"Pracownicy oświaty nie tylko przekazują wiedzę i kształtują kompetencje społeczne, często stają się również powiernikami młodych ludzi – ich przyjaciółmi i nierzadko jedynymi dorosłymi osobami, którym dzieci ufają i na które mogą liczyć. Niekiedy muszą zmierzyć się z problemami, których nie chcieli lub potrafili rozwiązać rodzice. Najmłodsi potrzebują mądrych przewodników po świecie i zasadach nim rządzących, dlatego tak ważny jest czas poświęcony dziecku, wsłuchanie się z uwagą w jego głos i odpowiadanie na jego potrzeby" - czytamy w liście.

Michalak przypomniał w nim, że każde dziecko jest inne i potrzebuje zindywidualizowanego podejścia, dostosowanego do jego możliwości, umiejętności i potrzeb. "Jedynie takie działanie zapewni najmłodszym pełny i harmonijny rozwój" - zaznaczył.

"Szczególnie dzisiaj – w obliczu reformy edukacji – uczniowie potrzebują wyjątkowego wsparcia i zrozumienia. Wierzę, że nie zabraknie Państwu siły i determinacji, aby pomóc dzieciom przetrwać ten trudny dla nich okres. To od nas dorosłych zależy jak je przygotujemy do dorosłego życia i czy wyposażymy we wszystkie potrzebne umiejętności" - podkreślił RPD.

"W tym ważnym i uroczystym dniu, pośród podziękowań i życzeń, proszę również o refleksję nad kondycją polskiej szkoły i jakością oferowanego uczniom wsparcia edukacyjnego i wychowawczego" - napisał rzecznik. Zwrócił się do nauczycieli, by pamiętali, że każdy z nich, korzystając z własnej wiedzy i doświadczenia, może niejednokrotnie zrobić więcej dla dziecka niż wynika to z ustalonych prawem powinności.

"Z całego serca dziękuję Państwu za zaangażowanie, cierpliwość i codzienny trud, jaki wkładacie w proces kształtowania młodych ludzi oraz rozbudzanie w nich ciekawości świata. Życzę satysfakcjonującej pracy z dziećmi i młodzieżą, siły oraz wielu powodów do radości z podejmowanych działań" - napisał.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.(PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL