Samorząd Rybnika rozpoczął budowę pawilonu centrum edukacji artystycznej w ścisłym centrum miasta, nad rzeką Nacyną. Magistrat realizuje tam „projekt Rzeczna”, wskazując, że to etap nadawania nowego kształtu śródmieściu.
Chodzi o kwartał znajdujący się między ulicami Hallera, Raciborską, Pocztową i Nacyną. To niezagospodarowany teren, na którym dotąd m.in. funkcjonował przez lata parking tymczasowy. Zgodnie z założeniami „projektu Rzeczna” jest tam już parking wielopoziomowy i powstają budynki mieszkalno-usługowe; teraz rusza budowa centrum edukacji artystycznej.
Dla pawilonu Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej miasto dysponuje koncepcją architektoniczno-urbanistyczną – wyłonioną w konkursie przeprowadzonym w 2017 r. przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Budynek przyszłej galerii sztuki będzie dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem, umieszczony centralnie na otaczającym go placu. Jego wolnostojący charakter zaprojektowany został z myślą o dostępności z każdej ze stron, a prosta bryła wraz z otoczeniem ma dawać tło dla planowanych imprez i wystaw artystycznych.
Działalność nowej placówki ma być prowadzona w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej aktywizacji kulturalno-artystycznej.
„Pomysł budowy Centrum Edukacji Artystycznej ma swoje źródło w rybnickim środowisku szeroko pojętych sztuk plastycznych” – wyjaśnił cytowany w piątkowej informacji miasta prezydent Rybnika Piotr Kuczera. „To rybniccy twórcy zwrócili uwagę na fakt, że w naszym mieście właściwie nie ma możliwości organizowania wystaw rzeźby czy malarstwa, nie mówiąc już o nowoczesnych instalacjach” – wskazał.
„Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mamy sale w domach kultury i to powinno wystarczyć. Okazuje się jednak, że właściwie żadna z tych sal nie spełnia wymogów wystawienniczych - największym problemem jest brak odpowiedniego oświetlenia, przy zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. Wiele dzieł sztuki nie może być wystawionych w takich warunkach. Dlatego też do Rybnika nie mogliśmy do tej pory sprowadzać ciekawych wystaw czasowych z dziedziny plastyki” – wyjaśnił Kuczera.
Przedstawiona w 2017 r. koncepcja zagospodarowania kwartału założyła też budowę tam dwóch budynków mieszkalno-usługowych. Przedsięwzięcie nazywane zbiorczo „Projekt Rzeczna” (od pobliskiej ulicy), w skład którego wchodzi też budowa 220 m Bulwaru nad Nacyną (prowadzącego docelowo nad Zalew Rybnicki), miasto rozplanowywało pierwotnie na lata 2017-2020.
Jeszcze w 2017 r., w ramach prac przygotowawczych do Projektu Rzeczna, w kwartale wyburzono dwa budynki, m.in. dawną siedzibę straży miejskiej – pod parking wielopoziomowy. Na pięciu poziomach powstało tam następnie 460 miejsc parkingowych, które nie zwiększyły łącznej przestrzeni parkingowej w mieście, ale uporządkowały i udostępniły śródmiejską przestrzeń zajmowaną dotąd przez samochody.
Na sąsiedniej działce prowadzona jest inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Powstaje tam budynek z 80 mieszkaniami i lokalami usługowymi.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ wkr/