Polska po 1989 roku

28.06.2019

Ruszyła jedenasta edycja akcji Tornister Pełen Uśmiechów

Akcja Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”. Przemyśl, 2018 r. Fot. PAP/D. Delmanowicz Akcja Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”. Przemyśl, 2018 r. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Ruszyła jedenasta edycja akcji Tornister Pełen Uśmiechów. W przygotowanie wyprawek szkolnych dla dzieci z potrzebujących rodzin włączają się diecezje w całej Polsce – poinformowało PAP w piątek biuro prasowe Caritasu Polska.

Finał akcji z udziałem artystów i władz Gminy Leżajsk odbędzie się 25 sierpnia w Giedlarowej. Od początku akcji Caritas przekazał dzieciom z ubogich rodzin ponad 170 tys. wyprawek.

Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problemy edukacyjne uczniów z ubogich rodzin i wsparcie ich edukacji. Wyprawki szkolne dla dzieci potrzebujących kompletowane są przez okres wakacji w całej Polsce za pośrednictwem diecezjalnych oddziałów Caritasu.

Akcja ma zwiększyć szanse edukacyjne uczniów w Polsce i polskich dzieci z Litwy, Białorusi i z Ukrainy. W parafiach tornistry kupione przez Caritas są wypełniane według potrzeb. Ponadto do specjalnych koszy wystawionych w parafiach można wkładać podstawowe artykuły szkolne, które znajdą się później w wyprawkach przygotowanych przez wolontariuszy Caritasu.

Kulminacja przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego nastąpi 25 sierpnia na stadionie sportowym w Giedlarowej w gminie Leżajsk. Uroczystość zainauguruje msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Jamrozka. Kilkuset dzieci otrzyma tornistry. Wyprawki przygotują ambasadorzy akcji, m.in. para prezydencka, rzecznik praw dziecka i wolontariusze szkolnych kół oraz parafialnych zespołów Caritasu.

Planowane są również liczne atrakcje dla całych rodzin, a także dla seniorów. Wolontariusze ze szkolnych kół caritasu w gminie Leżajsk będę zapraszać seniorów do udziału w inauguracji akcji i do wspólnych międzypokoleniowych zabaw, w tym zabawy tanecznej.

Akcja finansowana jest z ogólnopolskiej zbiórki SMS-owej o treści "Tornister", wysyłanych pod nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) i z wpłat indywidualnych. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL