Żołnierze z jednostki wojskowej na kieleckiej Bukówce zainaugurowali w środę działalność multimedialnej Witryny Żeromskiego, w której każdy może poczytać oraz posłuchać utworów pisarza. Akcja ma związek ze 150 rocznicą urodzin autora „Syzyfowych Prac”.
Projekt „Witryny Żeromskiego” łączy się ze sztafetą literacką 150XŻeromski zainaugurowaną 4 maja w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Kielc. Składają się na nią różne przedsięwzięcia, mające na celu upamiętnienie pisarza związanego z Ziemią Świętokrzyską oraz jego twórczości.
Jak powiedział PAP pomysłodawca sztafety, dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej, Marek Mikos – w tym przypadku słowo „witryna” łączy dwa znaczenia: tradycyjnego czyli witryny z książkami oraz strony internetowej.
„Witryną Żeromskiego” nazwane zostało niewielkie pomieszczenie w budynku Kieleckiego Centrum Kultury, w którym każdy, może zasiąść w wygodnym, stylowym fotelu w otoczeniu książek. Znajduje się tam także kamera, która rejestruje tych, którzy zdecydują się przeczytać np. fragment „Dzienników” pisarza. Filmy, które tam powstaną będą zamieszczane w internecie. Część z nich trafi również na antenę TVP Kielce.
Pomieszczenie jest przeszklone więc każdy przechodzący obok może zobaczyć co dzieje się za szybą. Wszyscy, którzy chcieliby się włączyć w prezentację twórczości mogą się zgłaszać to telewizji i uzgodnić termin wizyty w witrynie.
Akcję rozpoczęli żołnierze z jednostki wojskowej na kieleckiej Bukówce. „Ich wizytę potraktowaliśmy jako próbę generalną, pierwsze przedpremierowe czytanie dzieł Żeromskiego. W czwartek oficjalnie projekt rozpoczną uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach, którzy przeczytają fragmenty +Syzyfowych Prac+" - powiedział PAP Mikos.
Według Mikosa multimedialność witryny polega na połączeniu różnych środków przekazu, od tradycyjnego tekstu po technologie audiowizualne oraz internet. „Zadajemy kłam, że nowe media są wrogiem kultury wysokiej i czytelnictwa” - twierdzi.
Witryna Żeromskiego będzie działała do listopada. Materiały wideo będą dostępne na stronie internetowej 150xzeromski.tvp.pl
Stefan Żeromski był prozaikiem, dramatopisarzem oraz publicystą. Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie k. Kielc. W miejscowym kościele do dziś znajduje się metryka chrztu pisarza. Wychowywał się w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Od 1874 roku uczył się w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego. Akcję wielu swoich utworów umieścił na Kielecczyźnie. Tytuł powieści "Wierna Rzeka" stał się nawet nową nazwą dla przepływającej na zachód od Kielc rzeki Łosośnej oraz stacji kolejowej w pobliżu Gnieździsk (linia Kielce-Włoszczowa).
Pisarz zmarł w Warszawie 20 listopada 1925 roku. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym na warszawskiej Woli. (PAP)
mjk/ ls/