Projekt noweli ustawy o wprowadzeniu dodatkowych zajęć dla uczniów w celu uzupełnienia braków powstałych w wyniku nauki zdalnej oraz projekt ustawy dotyczący systemu pieczy zastępczej - znalazły się w planie wtorkowego posiedzenia rządu.
Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki; ma on pomóc w uczniom w opanowaniu wymagań ustalonych w podstawie programowej.
Według informacji na temat projektu, opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, celem dodatkowych zajęć wspomagających ma być zapewnienie uczniom – po powrocie do szkół z trwającej od października 2020 r. nauki zdalnej – wsparcia w utrwaleniu wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych przedmiotów, co pozwoli uzupełnić ewentualne braki w opanowaniu wymagań ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Dodatkowe zajęcia mają być realizowane wyłącznie w szkole i organizowane dla potrzebujących wsparcia w nauce uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych, w tym uczniów szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, których rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły, że ich dzieci chcą wziąć udział w takich zajęciach. Realizacja dodatkowych zajęć wspomagających ma być zadaniem dobrowolnym.
Przewiduje się elastyczność co do sposobu organizacji zajęć wspomagających i przedmiotów, z których zajęcia te będą w szkole organizowane. Szczegółowe zasady organizacji tych zajęć ma określić rozporządzenie.
Pieniądze na dofinansowanie tych zajęć - jak czytamy w informacji o projekcie - mają pochodzić z rezerwy subwencji oświatowej na 2021 r., która ma być zwiększona o 187 mln zł z budżetu państwa.
Ministrowie zajmą się także projektem noweli ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, który ma umożliwić realizację programów społecznych drogą elektroniczną w szerszym niż dotychczas zakresie.
Projekt przewiduje m.in. że składanie wniosku i załączników do wniosku o przyznanie świadczeń, a także wnoszenie innych pism w sprawie świadczeń, doręczanie decyzji, informacji, postanowień, zawiadomień, wezwań, zaświadczeń, i innych pism w sprawie świadczeń miałoby się odbywać wyłącznie w drodze elektronicznej, za pomocą systemów teleinformatycznych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów.
W przypadku przyjęcia rozwiązania organ realizujący świadczenia przyznane na podstawie programu będzie musiał zapewnić – w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej – dostęp do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i odbiór korespondencji od organu.
Rozwiązanie to miałoby stanowić zapewnienie, że żadna osoba uprawniona do świadczeń przysługujących na podstawie programu nie zostałaby pozbawiona możliwości wnioskowania o ich przyznanie.
Rząd zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Projekt zakłada znakowanie broni palnej na głębokość co najmniej 0,04 mm, a także obowiązek oznakowania, że dana broń alarmowa i sygnałowa nie jest zaliczana do strzeleckiej broni palnej.
Jak podkreśliło MSWiA, zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów prawa krajowego do dyrektyw unijnych oraz potrzeby doprecyzowania niektórych przepisów ustawy z 13 czerwca 2019 r. Mają one ułatwić wymianę handlową oraz przemieszczanie transgraniczne broni pomiędzy państwami członkowskimi UE. (PAP)
autor: Mateusz Roszak, Dorota Stelmaszczyk, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Marcin Chomiuk
mro/ dst/ dsr/ mchom/par/