Polska po 1989 roku

13.09.2019

S. Karczewski o współpracy polonijnej: oświata jest dla nas najważniejsza

Warszawa, 13.09.2019. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w Senacie podczas inauguracji projektu "Szkoła 6.0" dot. współpracy pomiędzy polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi. PAP/R. Guz Warszawa, 13.09.2019. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w Senacie podczas inauguracji projektu "Szkoła 6.0" dot. współpracy pomiędzy polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi. PAP/R. Guz

Dla nas, działaczy polonijnych, oświata jest najważniejsza – mówił w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ważne jest rozwijanie się polskich szkół zagranicą i to, aby miały dobre programy i dobrych nauczycieli – przekonywał.

Marszałek Karczewski wziął udział w inauguracji projektu "Szkoła 6.0", którego celem jest stworzenie platformy współpracy między polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi. Projekt ten organizowany jest przez stowarzyszenie "Wspólnota Polska" we współpracy z Senatem.

"Bardzo byśmy chcieli, aby polskie szkoły (zagranicą – PAP) były jak najbardziej atrakcyjne, przyciągały jak najwięcej młodzieży i to się dzieje" – mówił Karczewski. Przekonywał, że dzieje się tak dzięki współpracy wielu instytucji zaangażowanych w promocję polskości wśród Polonii, m.in. Senatu RP, stowarzyszenia "Wspólnota Polska", a także kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Marszałek podkreślił, że "dla nas, nazwijmy to, działaczy polonijnych, oświata jest najważniejsza i uznajemy ją za swój priorytet". "Najważniejsza jest nauka języka polskiego oraz ważne jest rozwijanie się polskich szkół zagranicą. To, aby miały dobre programy, dobrych nauczycieli i żeby stawały się atrakcyjne na różne sposoby" – wskazywał.

Zaznaczył również, że "wymiana doświadczeń między polskimi szkołami a szkołami polonijnymi na świecie jest bardzo ważna". Jego zdaniem umożliwia ona wymianę doświadczeń, uwag i sugestii. "Temat jest obszerny i szeroki, nie możemy patrzeć na niego w sposób zwężony. Musimy patrzeć szeroko i platforma +Szkoła 6.0+ właśnie tę optykę poszerza" – podkreślił Stanisław Karczewski. "Życzę, aby ten projekt oświatowy i każdy następny, budowały naszą wspólnotę Polaków na całym świecie" – dodał.

"Szkoła 6.0" to projekt tworzący platformę współpracy między polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi. Jak czytamy w komunikacie stowarzyszenia "Wspólnota Polska", nazwa nawiązuje do najwyższej oceny stosowanej w polskim systemie edukacyjnym oraz do szacunkowej liczby Polaków z kraju i z zagranicy, obliczanej na 60 milionów. Jest symbolicznym podkreśleniem wagi jakości w nauczaniu oraz roli, jaką placówki oświatowe odgrywają w procesie podtrzymywania polskości.

Projekt ten ma stanowić zachętę do nawiązywania stałych i pogłębionych kontaktów między szkołami w Polsce i za granicą w celu wzajemnego rozwoju oraz podnoszenia jakości ich nauczania. To również okazja do poszerzania wiadomości o Polsce, jej języku, kulturze i historii poza granicami kraju, a także popularyzowania wiedzy o historii i dorobku Polonii i Polaków żyjących za granicą w społeczeństwie polskim.

Projekt "Szkoła 6.0" ma charakter otwarty. Chęć udziału w nim mogą zgłosić wszystkie szkoły i przedszkola polonijne i z polskim językiem nauczania, działające w obcych systemach edukacyjnych, oraz polskie placówki oświatowe wszystkich typów działające na terenie Polski. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL