Salon Książki Historycznej to wydarzenie dla prawdziwych pasjonatów – mówią PAP organizatorzy Salonu, który potrwa do soboty w Auditorium Maximum UJ w Krakowie. Nowości prezentuje blisko 30 polskich wystawców.
Wydarzenie, organizowane przez Targi w Krakowie, towarzyszy III Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.
„Targi książek historycznych nie są częste, ale przyciągają grupę naprawdę zainteresowanych tematyką. Przychodzą studenci, starsi, profesorowie. Niektórzy wychodzą z targów z pełnymi reklamówkami książek” – powiedziała PAP komisarz Salonu Książki Historycznej Zuzanna Oettingen.
W Auditorium Maximum nowości prezentuje blisko 30 polskich wystawców. „Goście najczęściej pytają o albumy. Mamy bardzo ładne publikacje m.in. o Annie Walentynowicz i gen. Józefie Hallerze. Zainteresowaniem cieszy się też książka +Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie+, nominowana do konkursu Książka Historyczna Roku” – mówiła PAP Żaneta Wierzgacz, stojąca przy stoisku Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak dodała, większość osób odwiedzających Salon ma bardzo specjalistyczną wiedzę, są wśród nich nastolatki. „Wczoraj podeszła do nas 13-, może 14-letnia dziewczynka, pytająca o konkretne pozycje” – wspominała przedstawicielka IPN.
Goście chętnie podchodzą do stoiska z komiksami, zorganizowanego przez Wydawnictwo Kameleon. „Największym zainteresowaniem cieszą się nowości: +Przeklęta puszcza 1280+, +Krucjaty. Bóg tak chce+ i +Smert Lachom+” – wymieniał prezentujący wydawnictwo Robert Zaręba.
Jeden z gości Salonu Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, podkreślił, że takie targi są doskonałą okazją, by znaleźć interesujące, a nierzadko trudno dostępne pozycje. „Ja przede wszystkim szukam nowości, rzeczy które w pracy naukowej są mi niezbędne, a nie jestem w stanie ich kupić w księgarni. Najbardziej interesuje mnie okres nowożytny” – powiedział.
III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski rozpoczął się w środę i potrwa do soboty. Bierze w nim udział 250 prelegentów z blisko 40 państw. Podczas Kongresu wręczana jest Nagroda (20 tys. zł i statuetka Galla Anonima) Pro Historia Polonorum za najlepszą obcojęzyczną książkę, dotyczącą historii Polski lub Europy Środkowo-Wschodniej i jej związków z Polską. W tym roku wyróżnienie to otrzymał brytyjski historyk Robert I. Frost za publikację „The Oxford History of Poland-Lithuania ”, tom I.
Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski odbywa się co pięć lat, jego głównymi organizatorami są są krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN.
Patronami medialnymi kongresu są Polska Agencja Prasowa i portal Dzieje.pl. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
edytor: Agata Zbieg
bko/ agz/