Barka Edukacyjna będzie znakomitą pomocą dydaktyczną wykorzystywaną przez nauczycieli w czasie wyjazdów z dziećmi i młodzieżą – powiedział w środę w Ślężanach (Mazowieckie) podczas podpisania listu intencyjnego w tej sprawie szef MEiN Przemysław Czarnek.
W środę w Ślężanach (woj. mazowieckie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca podpisali listy intencyjne w sprawie Barki Edukacyjnej. Podpisano też drugi list w sprawie opracowania dokumentacji zabezpieczenia brzegu Bugu w powiecie wołomińskim.
Szef MEiN Przemysław Czarnek powiedział, że dzięki projektowi Barki Edukacyjnej powstanie znakomita pomoc dydaktyczna, która będzie wykorzystywana przez nauczycieli w czasie wyjazdów z dziećmi i młodzieżą.
"Barka Edukacyjna będzie uczyła i kształciła dzieci i młodzież w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, ale w ogóle (w zakresie – PAP) wszystkiego, co związane jest z problemami dotyczącymi wody. Woda to jest rzecz, bez której nie jesteśmy w stanie żyć" – powiedział.
Podkreślił, że w Polsce jest problem z niedostatkiem wody i trzeba na to zwracać uwagę. "Ale trzeba zwracać uwagę również na to że, co się dzieje zwłaszcza w ostatnich latach, związane jest również ze zmianami pogodowymi, klimatycznymi" – zaznaczył szef MEiN.
"Młodzież i dzieci potrzebują dzisiaj edukacji na wysokim poziomie, ale przy pomocy nowoczesnych metod i nowoczesnych metod dydaktycznych. Barka, która powstanie, taką pomocą właśnie będzie" – powiedział.
Wyraził nadzieję, że podobnych barek będzie więcej w całej Polsce i będą do nich mogły zmierzać wycieczki szkolne m.in. w ramach programu Poznaj Polskę.
Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca sprecyzował, że będzie to jednostka żeglugi śródlądowej w postaci zestawu: pchanej barki i pchacza z nowatorską jednostką napędową. Barka będzie wyposażona w elementy multimedialne niezbędne do szkolenia i nauki w zakresie gospodarki wodnej i ochrony środowiska.
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk stwierdził, że barka będzie "niezwykle magnesującym rozwiązaniem" edukacyjnym, ważnym zwłaszcza w kontekście dostępu do edukacji w mniejszych miejscowościach.
"Zaczynamy realizację barek płaskodennych różnego rodzaju – płaskodennych, tych z funkcją wyładunkową, ale głównie po to, żeby one miały właśnie charakter edukacyjny i mogły docierać w tym przypadku do przepięknego powiatu wołomińskiego" – zapowiedział.(PAP)
Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Ewa Wesołowska
szz/ ewes/ joz/