Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zainaugurowała w środę obchody "Dnia Nowych Technologii w Edukacji", uczestniczyła w zajęciach z elektroniki oraz wręczyła dyplomy nauczycielom laureatom europejskiego konkursu eTwinning 2017 r.
"Zaczynamy od tego roku obchodzić Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Mam nadzieję, że będziemy obchodzić go hucznie" - powiedziała minister do uczniów, nauczycieli i samorządowców, uczestniczących w obchodach zorganizowanych w Zespole Szkół nr 1 w Piasecznie pod Warszawą.
Zalewska przypomniała, że we wdrażanej od września w szkołach nowej podstawie programowej nauczania ogólnego, umiejętne i bezpieczne posługiwanie się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi stanowi jeden z celów edukacji. Jak mówiła, zwiększono o 70 godzin liczbę lekcji informatyki w cyklu kształcenia, wprowadzono też zapis w podstawie programowej do każdego przedmiotu, zgodnie z którymi przy ich realizacji muszą być wykorzystywane technologie informatyczne.
"Oczywiście nie byłoby to możliwe bez cywilizacyjnych projektów, które właśnie się dzieją" - zaznaczyła szefowa MEN. "Szerokopasmowy internet wreszcie trafi do każdej szkoły" - podkreśliła. Dodała, że stanie się to dzięki Ogólnopolskiej Sieć Edukacyjna (OSE). Przypomniała także, że dzięki rządowemu programowi doposażenia szkół "Aktywna tablica", do szkół trafią multimedialne tablice do wykorzystywania na każdej lekcji oraz że są specjalne środki na nauczenie nauczycieli podstaw programowania i wykorzystywania multimedialnych tablic.
Podczas inauguracji minister wręczyła podziękowania nauczycielom laureatom europejskiego konkursu eTwinning 2017 r.
W ramach unijnego programu eTwinning nauczyciele i uczniowie z różnych krajów wspólnie realizują projekty przy użyciu technologii i narzędzi informacyjno-komunikacyjnych (takich jak np. internet, blog, czat, wideokonferencja, poczta elektroniczna). W ten sposób doskonalą znajomość języków obcych, poznają inne kraje i kultury, przyzwyczajają się do pracy zespołowej, a także ćwiczą posługiwanie się komputerem.
Pogram eTwinning skierowany jest do nauczycieli wszystkich przedmiotów oraz do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat, czyli przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Od samego początku istnienia eTwinningu, czyli od 2005 roku, aktywnie uczestniczą w nim polscy nauczyciele i uczniowie. Zrealizowali dotąd łącznie ponad 24 tys. projektów.
Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest polską Narodową Agencją Programu eTwinning, poinformował, że do tej pory w programie uczestniczyło ponad 51 tys. polskich nauczycieli, czyli co dziesiąty. "To nie jest niszowy program, czy przykład dobrej praktyki, ale jest to w Polsce program masowy" - ocenił.
Podczas wizyty w Zespole Szkół w Piasecznie minister edukacji wzięła też udział w zajęciach m.in. z elektroniki. Uczniowie szkoły pokazywali w jaki sposób powstaje inteligentny dom oraz przedstawią rozwiązania wykorzystywane przy tworzeniu makiety. Minister uczyła się też lutować obwody scalone.
Zespół Szkół nr 1 w Piasecznie jest szkołą ponadgimnazjalną techniczną, kształci w zawodach: technik informatyk, technik teleinformatyk, technik elektronik, technik pojazdów samochodowych oraz technik organizacji reklamy.
"Dzień Nowych Technologii w Edukacji" to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku odbywa się po raz pierwszy. Ma na celu popularyzację kompetencji cyfrowych. Dlatego - resort edukacji - zachęca wszystkie szkoły i placówki oświatowe, by 21 marca uczniowie oraz ich rodzice brali udział w bezpłatnych i ogólnodostępnych pokazach, zajęciach warsztatowych, prezentacjach multimedialnych, grach i zabawach, projekcjach filmów, spotkaniach oraz pokazowych lekcjach dotyczących nowoczesnych technologii, które mogą być wsparciem w nauce.
Jak podaje MEN, idea obchodów dnia zrodziła się podczas wizyty delegacji ministerstwa wraz z przedstawicielami Szerokiego Porozumienia na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Komisji Europejskiej w 2017 roku, dotyczącej rozwoju jednolitego rynku cyfrowego. European Schoolnet - europejska sieć ministerstw edukacji objęła patronat nad tym świętem. (PAP)
autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ js/