Polska po 1989 roku

23.05.2017

Uniwersytet Jagielloński zamyka 27 kierunków i specjalności, otwiera 14

Collegium Novum UJ. Fot. PAP/J. Ochoński Collegium Novum UJ. Fot. PAP/J. Ochoński

W roku akademickim 2017/18 Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zamknie 27 kierunków i specjalności, a otworzy 14 nowych – wynika z informacji podanych we wtorek przez uczelnię. „Co roku zamykamy pewne kierunki, by w ich miejsce utworzyć nowe” – powiedział Tadeusz Dębowski z działu rekrutacji UJ.

Dębowski wyjaśnił także, że zamykane są przede wszystkim studia niestacjonarne. „Jeśli widzimy, że nie ma kandydatów, to zamykamy poszczególne kierunki. Nasze decyzje wynikają też z analiz rynku pracy” – stwierdził.

Jak dodał, zmniejszająca się liczba kierunków i specjalności jest trendem utrzymującym się w Polsce od kilku lat. „Uniwersytet Jagielloński nie odczuwa niżu demograficznego na studiach stacjonarnych. Prestiż uczelni nieustannie przyciąga wielu kandydatów” – podkreślił przedstawiciel działu rekrutacji UJ.

Niektóre kierunki po kilku latach bywają reaktywowane – tak jest w tym roku np. z dziennikarstwem II stopnia w trybie niestacjonarnym.

W nadchodzącym roku akademickim kandydaci na studiach I stopnia będą mieli do wyboru nowe kierunki i specjalności: Azja Centralna; Azja Południowo-Wschodnia; zarządzanie publiczne; rosjoznawstwo; European politics and society in a global context; studies in Central and Eastern Europe: histories, cultures and societies.

Wśród nowych studiów II stopnia są: sinologia, logopedia, retoryka stosowana, nauczanie maszynowe, migracje międzynarodowe, ochrona dóbr kultury, filologia angielska z językiem niemieckim.

Nowym kierunkiem, uruchamianym zarówno na studiach I jak i II stopnia, jest filologia ukraińska z językiem rosyjskim.

Wśród zamykanych studiów I stopnia są m.in. amerykanistyka, filologia w zakresie języka hiszpańskiego; na II stopniu nie będzie już m.in. zarządzania kulturą, zarządzenia mediami, pedagogiki resocjalizacyjnej. Wszystkie to studia niestacjonarne.

Łącznie w roku akademicki 2017/2018 studenci będą mogli na UJ studiować na 282 kierunkach i specjalnościach – to o kilkanaście mniej niż w tym roku akademickim.(PAP)

bko/ agt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL