Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej z siedzibą m.in. w Warszawie i Poznaniu zmieniła nazwę i rangę uczelni stając się od poniedziałku pierwszym w Polsce prywatnym Uniwersytetem Humanistycznospołecznym SWPS.
Jednym z głównych czynników decydujących o możliwości zmiany nazwy i rangi uczelni wyższej na uniwersytet jest posiadanie przez nią sześciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej czterech dyscyplinach. SWPS posiada takie uprawnienia w dziedzinie psychologii, socjologii, prawie, literaturoznawstwie i kulturoznawstwie. Ponadto, może nadawać tytuł doktora habilitowanego z dyscyplin: psychologia i kulturoznawstwo.
Dziekan Wydziału Zamiejscowego SWPS w Poznaniu dr hab. Anna Zalewska powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej, że zmiana rangi uczelni jest dowodem na „bardzo wysoką jakość kształcenia i pokazuje, że o uczelniach powinno mówić się częściej w kategoriach +dobra+ i +zła+, a nie: +publiczna+ czy +prywatna+”.
„Wszystkie szkoły wyższe i uniwersytety w Polsce stawiają sobie za cel dbanie o najwyższą jakość kształcenia. To, co nas odróżnia od innych uczelni to orientacja na studenta. Naszym najważniejszym celem jest kształcenie studentów w taki sposób, aby zapewnić im jak najlepszy rozwój i pomyślność w zmieniającym się świecie, aby nasz absolwent był otwarty i potrafił dostosować się do dynamicznego rynku pracy” – podkreśliła Zalewska.
SWPS stara się kłaść duży nacisk na łączenie teorii z praktyką, aby młodzi ludzie już podczas studiów nabywali umiejętności niezbędne w ich późniejszym życiu zawodowym. Sztandarowym kierunkiem uczelni jest psychologia, która od wielu lat znajduje się w czołówkach rankingów szkół wyższych w Polsce. W ostatnim, opublikowanym 21 maja 2014 roku rankingu „Perspektywy” SWPS zajęła drugie miejsce.
„Studenci psychologii bardzo szybko dowiadują się, że praktyka bez wiedzy jest pusta, a nauka bez praktyki jest ślepa - i na tym opieramy nasz system kształcenia. W Uniwersytecie SWPS kształcimy studentów na ośmiu specjalnościach; psychologia kliniczna, wspierania rozwoju osobistego i zawodowego, psychologia w edukacji, zarządzania, marketingu i reklamy, zdrowia, ogólna i specjalność najnowsza, którą wprowadzamy tj. psychologia sądowa” – powiedział dyrektor Instytutu Psychologii Wydziału Zamiejscowego w Poznaniu dr hab. Szymon Draheim.
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej powstała w 1996 roku z inicjatywy trzech profesorów Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk - Andrzeja Eliasza, Zbigniewa Pietrasińskiego oraz Janusza Reykowskiego. Pierwszy rok nauki na kierunku psychologia rozpoczęło wówczas 500 studentów.
Obecnie Uniwersytet SWPS kształci studentów na 19 kierunkach humanistycznospołecznych i 51 specjalizacjach studiów pierwszego stopnia oraz 7 kierunkach i 12 specjalnościach studiów uzupełniających magisterskich. Studenci mogą pobierać naukę także na studiach jednolitych, trzeciego stopnia i podyplomowych.
Poza siedzibą w Warszawie uczelnia posiada wydziały zamiejscowe w Poznaniu, Wrocławiu, Sopocie i Katowicach. (PAP)
ajw/ par/