Prawie 11,5 tys. studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) rozpoczęło we wtorek nowy rok akademicki. W 2017 r. do Uniwersytetu przyłączono Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sulechowie, którą przekształcono w Wydział Zamiejscowy UZ.
"Już trzeci rok w ciągu ostatnich czterech lat uczelniana inauguracja łączy się z inauguracją kolejnego, nowego wydziału uniwersyteckiego. W 2014 r. otwieraliśmy Wydział Prawa i Administracji, w 2015 r. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, a dziś inaugurujemy pierwszy rok akademicki na Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie” - powiedział podczas wystąpienia otwierającego nowy rok akademicki rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński.
Włączenie sulechowskiej PWSZ do UZ jest konsekwencją kwietniowego porozumienia władz obu uczelni. Zgodę na takie rozwiązanie wydał minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.
Uczelnia z Sulechowa wniosła do UZ nowoczesną bazę badawczą skupioną wokół Centrum Energetyki Odnawialnej i Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku.
W Sulechowie studenci nadal będą kształcili się na dotychczasowych kierunkach, takich jak: administracja, energetyka, gospodarka i rozwój zrównoważony, ogrodnictwo, technologia żywności i żywienie człowieka, turystyka i rekreacja i nowoutworzonym w tym roku - żywienie człowieka i dietoterapia.
„W wyniku połączenia z PWSZ zyskaliśmy świetnie wyposażone obiekty dydaktyczne i bibliotekę, a w dwóch spółkach celowych działających w Kalsku i Sulechowie nowoczesne laboratoria” – powiedział rektor UZ.
W dalszej części wystąpienia prof. Kuczyński nawiązał do projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Przypomniał, że wspólnie z poprzednimi rektorami UZ dążył do uzyskania uprawnień uniwersytetu klasycznego i od kilku lat uczelnia ta posiada takie uprawnienia.
"Marzenia się spełniły, ale niestety zmienia się życie wokół nas. W nowym projekcie ustawy o szkolnictwie wyższym nie ma już pojęcia uniwersytetu klasycznego, pozostał sam uniwersytet już bez przymiotnika, który wejdzie w życie 2021 r., Istotnym zmianom ulegną też kryteria uzyskiwania przez uczelnie prawa do posługiwania się tą nazwą (...) nowa ustawa w sposób radykalny zmienia dotychczasowy świat szkolnictwa wyższego. Całkowicie przestaje liczyć się potencjał naukowy uczelni, uprawnienia do nadawania stopni i tytułów, czy ilość zatrudnionych doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów. Jak już wspomniałem, dominujące znaczenie zyskuje uzyskana w procesie ewaluacji kategoria naukowa, która aż w 70 proc. będzie zależeć od poziomu prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych" - powiedział Kuczyński.
Rok akademicki 2017/2018 na Uniwersytecie Zielonogórskim rozpoczyna prawie 11,5 tys. studentów, w tym 7,7 tys. studentów stacjonarnych i niemal 3,5 tys. studentów niestacjonarnych oraz prawie 350 słuchaczy studiów doktoranckich. Po raz pierwszy progi uczelni przekroczy ok. 3,5 tys. studentów I roku, w tym ponad 2,4 tys. studentów studiów stacjonarnych i prawie 1000 studentów studiów niestacjonarnych.
Na 13 wydziałach żacy podejmą naukę na ponad 60 kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i doktoranckich. Do pracy ze studentami przystąpi 995 pracowników naukowych, w tym 316 profesorów i doktorów habilitowanych.
Największym zainteresowaniem podczas rekrutacji tradycyjnie już cieszyły się kierunki: lekarski, psychologia, logistyka, informatyka i filologia angielska.
Studenci UZ mogą korzystać z wyjazdów na studia i praktyki za granicą. Do ich dyspozycji jest Program ERASMUS+. W ramach tego Programu Uniwersytet Zielonogórski współpracuje ze 135 uczelniami z krajów UE i Turcji, oraz krajów partnerskich, takich jak: Wietnam, Rosja, Ukraina, Gruzja, Białoruś, Bośnia i Hercegowina oraz Serbia. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
edytor: Ewelina Krajczyńska
mmd/ ekr/