Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ich kulminacją będzie rozpoczynający się w niedzielę Światowy Kongres Kopernikański.
Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 r. Na trzy dni przed 550. rocznicą jego urodzin miasto oficjalnie zainaugurowało bogaty program obchodów.
"Niech rocznica, którą wspólnie świętujemy, będzie dla nas nie tylko powodem do dumy z życia i dokonań Mikołaja Kopernika, ale także inspiracją dla naszych działań — niezależnie od ich obszaru i skali. Miejmy odwagę i wyobraźnię, by dokonywać kopernikańskich przewrotów w naszym własnym świecie, spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy, umieć porzucać utarte schematy i wizje uznane przez innych i nas samych za stałe, pewne i oczywiste" – mówił podczas uroczystej sesji rady miasta jej przewodniczący Marcin Czyżniewski.
Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział, że nazwisko Kopernika "dotyka w Toruniu spraw wielkich i małych".
"W toruńskiej przestrzeni Kopernik jest dosłownie wszędzie — w edukacji uniwersyteckiej, w badaniach naukowych, w ochronie zdrowia, w oświacie, wychowaniu przedszkolnym, międzynarodowej rywalizacji sportowej, ruchu harcerskim, biznesie, tradycji piernikarskiej, handlu i gastronomii, hotelarstwie, przewozach taksówkowych, działalności samorządu miejskiego i spółdzielczości mieszkaniowej. Gdzie nie dojdziemy, gdzie nie trafimy, czym się nie zajmiemy — jako żywo on Mikołaj Kopernik" – wskazał Zaleski.
Włodarz miasta podkreślał, że Toruń będzie świętował rocznicę urodzin Kopernika przy wielu okazjach, w sposób wyjątkowy i "przede wszystkim radosny".
Wymieniając wydarzenia, które zaplanowano w Toruniu, wspomniał m.in. o piątkowej premierze w toruńskim planetarium "Copernicus 2473".
"Planetarium ma za sobą doskonały rok 2022 i rekordowy poziom wizyt gości, sięgający — uwaga – 360 tysięcy osób. To instytucja wybitnie kopernikańska" – podkreślił Zaleski.
W sobotę zaplanowano w przestrzeni toruńskiego Starego Miasta wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO plenerowe urodziny Kopernika z barwną paradą, poczęstunkiem i złożeniem prezentów pod pomnikiem Kopernika. Tego dnia w mieście zainaugurowane zostaną także halowe mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce.
"W niedzielę skupimy przede wszystkim uwagę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika — najważniejszej instytucji toruńskiej i polskiej, która przechowuje tradycję kopernikańską" – mówił Zaleski.
Zwieńczeniem tegorocznych obchodów w Toruniu będzie rozpoczynający się w niedzielę Światowy Kongres Kopernikański, który potrwa do 21 lutego i ukonstytuuje działalność Akademii Kopernikańskiej. W grodzie Kopernika mają pojawić się m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Bogaty program kongresu zawiera m.in. prelekcje kilku noblistów.
"W Toruniu zobaczymy współczesnych, wybitnych uczonych — sławnych noblistów. (...) Za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Mikołaja Kopernika uznajemy Światowy Kongres Kopernikański. Jego inauguracja także w niedzielę, po zakończeniu wydarzeń uniwersyteckich. (...) W czasie kongresu powołana ma zostać Akademia Kopernikańska. Zarówno kongres, jak i akademia są ustanowione ustawą z 2022 roku" – dodał Zaleski.
Uroczysta sesja była okazją do wręczenia okolicznościowych medali osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla zachowania tradycji kopernikańskiej. Uhonorowano m.in. prof. Krzysztofa Mikulskiego, prof. Teresę Borawską i prof. Janusza Małka z UMK, toruński uniwersytet, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika i najstarszą w mieście — działająca od 1902 r. Spółdzielnię Mieszkaniową Kopernik. (PAP)
Autor: Tomasz Więcławski
twi/ joz/