Europa i świat po 1989 roku

19.05.2018

W 14 miastach Ukrainy wielkie dyktando z języka polskiego

160 osób wzięło udział w przeprowadzonym w sobotę w Kijowie Ogólnoukraińskim Dyktandzie z języka polskiego pod hasłem „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku”. Dyktando odbywa się w 14 miastach Ukrainy.

„W dyktandzie uczestniczą dzieci ze szkolnych punktów nauczania języka polskiego przy różnych stowarzyszeniach mniejszości polskiej na Ukrainie oraz studenci z kijowskich uczelni, na których wykładany jest język polski” - wyjaśniła Maria Czerniak, kierownik Centrum Polskiego Instytutu Filologii Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki.

To właśnie ta uczelnia przyjęła uczestników tegorocznego dyktanda. Według Czerniak duże zainteresowanie, z którym spotyka się to organizowane już od pięciu lat przedsięwzięcie, wynika z sympatii Ukraińców do Polski.

„W tym roku mamy także taką ważną datę, jak setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiejsze dyktando było poświęcone temu wydarzeniu” - podkreśliła.

W ocenie Czerniak chęć nauki języka polskiego i zainteresowanie kulturą naszego kraju wzrasta na Ukrainie z roku na rok. Część uczących się polskiego zamierza podjąć w Polsce studia.

Takie plany ma Anna Zakrewska, która przyjechała na dyktando z miasta Browary pod Kijowem. „Uczestniczę w tym dyktandzie trzeci raz. Sprawdzam się ze znajomości języka polskiego, bo w tym roku chcę pojechać do Polski na studia” - powiedziała PAP.

Towarzysząca jej 15-letnia Zosia Popławska także traktuje dyktando jako test swojej wiedzy. „Chciałam przekonać się, czy potrafię poprawnie pisać po polsku. Wydaje mi się, że poszło mi lepiej, niż w zeszłym roku. Bardzo lubię polską kulturę, tradycję i chcę nauczyć się więcej” - wyznała w rozmowie z PAP.

Dyktando z języka polskiego na Ukrainie organizuje polska fundacja Wolność i Demokracja, a projekt współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Chęć udziału w tegorocznym dyktandzie zadeklarowało ponad 2 tysiące osób. Impreza trwa dwa dni. W sobotę dyktando odbyło się w: Kijowie, Lwowie, Winnicy, Charkowie, Chmielnickim, Kropywnyckim, Odessie, Drohobyczu, Gródku, Dnieprze i Krzywym Rogu. W niedzielę odbędzie się w Żytomierzu, Równem i Czerniowcach.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ron/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL