W czwartek odbędzie się pierwsze spotkanie Rady ds. Edukacji Uchodźców – poinformowała PAP była minister edukacji, europosłanka Anna Zalewska. Tematem spotkania będzie aktualna sytuacja związana z przyjmowaniem ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji.
W ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie Rady ds. Edukacji Uchodźców, w której mają zasiadać m.in. byli ministrowie edukacji. Rada ma być ciałem opiniodawczo-doradczym.
"Pierwsze spotkanie będziemy mieć w czwartek" – powiedziała PAP Zalewska.
"Minister Przemysław Czarnek zaprosił członków Rady ds. Edukacji Uchodźców na pierwsze posiedzenie, które odbędzie się w najbliższy czwartek w trybie zdalnym" – potwierdziła rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.
Rzeczniczka poinformowała, że podczas spotkania omówiona zostanie m.in. aktualna sytuacja dotycząca przyjmowania ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji.
"Polski system edukacji jest przygotowany na kształcenie dzieci cudzoziemskich, bo w 2016 r. na prośbę wielu dyrektorów, którzy mieli obcokrajowców u siebie w szkołach, zmieniliśmy system i wprowadziliśmy m.in. możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych, wprowadziliśmy specjalną wagę do algorytmu podziału subwencji, ale to może być niewystarczające przy takiej skali napływu uchodźców" – oceniła Zalewska.
"Będziemy wszystko analizować, liczyć, a także wspierać ministra w takich rozwiązaniach, które będą odpowiadać na potrzeby ukraińskich dzieci, ale również będą pilnować spokojnego przebiegu edukacji polskich dzieci, które są wymęczone pandemią, potrzebują troski, wsparcia i opieki" – zaznaczyła Zalewska.
Szef MEiN w ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla PAP poinformował, że w skład Rady ds. Edukacji Uchodźców wejdą m.in. byli szefowie resortu edukacji: Anna Zalewska, Ryszard Legutko i Michał Seweryński, była wiceminister Teresa Wargocka, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka, a także prezydenci miast takich, jak Stalowa Wola, Chełm czy Zamość oraz kuratorzy. Podał, ze Rada będzie spotykać się raz w tygodniu w trybie zdalnym.
W poniedziałek Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, na przejściach granicznych odprawiono 1,758 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski. Także w poniedziałek szef MEiN podał, że po inwazji rosyjskiej na Ukrainę do polskich szkół trafiło blisko 30 tys. ukraińskich dzieci. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/